Ohrožení terorismem

Šéf MI5: Hrozba terorismu vzrostla alarmujícím tempem. Všem útokům nezabráníme

Ohrožení terorismem
Šéf MI5: Hrozba terorismu vzrostla alarmujícím tempem. Všem útokům nezabráníme

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Šéf britské tajné služby MI5 Andrew Parker v úterý řekl, že teroristická hrozba v zemi vzrostla alarmujícím tempem a je nejvážnější za 34 let jeho kariéry. V jednom z mála rozhovorů, které poskytl tisku, podle agentury AP dodal, že MI5 se neustále rozšiřuje a obnovuje své kapacity. Ani tak ale nemůže zabránit všem útokům na civilisty.

Hrozba islámského terorismu podle Parkera dramaticky vzrostla tento rok, kdy při atentátech v Londýně a Manchesteru zemřelo dohromady 36 lidí. „Během posledních čtyř let bylo ve Spojeném království zmařeno 20 útoků,“ uvedl Parker s tím, že letos do června zatkly bezpečnostní jednotky 379 lidí podezřelých z terorismu.

Podobně jsou na tom podle ředitele MI5 i další evropské země, především Francie, Belgie, Německo a Španělsko.

„Rozsah našeho působení je větší než kdykoli předtím,“ řekl Parker. Jeho úřad podle něj v současné době vede 500 vyšetřování týkajících se zhruba 3000 lidí, kteří jsou bezpečnostním složkám známi kvůli svým extremistickým aktivitám. V minulosti podle Parkera MI5 prověřila přes 20.000 lidí podezřelých z vazeb na teroristy. Parker dodal, že v Británii se bezpochyby pohybují „násilničtí extremisté“, kteří ještě nebyli odhaleni.

Riziko útoků podle něj roste s možným návratem britských občanů, kteří v Sýrii a Iráku bojovali po boku radikálů z takzvaného Islámského státu.

Parker soudí, že MI5 je pro boj s terorismem dobře vybavena. V dalších letech by počet pracovníků tajné služby měl vzrůst ze 4000 na 5000. Přesto ale podle něj není možné všem atentátům zabránit. „Někdy se stanou, protože toto je svobodná společnost, liberální demokracie, a my každého pořád nemonitorujeme. Ani bychom v takové zemi nechtěli žít,“ uvedl.

Parker rovněž vyzval technologické společnosti, aby spolupracovaly s vládou na tom, aby extremisté nemohli používat pro nezjistitelnou komunikaci sociální sítě.

,