Každý, kdo by se s ANO spojil, si bude vědomý, že hodně riskuje, logickou reakcí pak je – dělat Babiše

Babiš hledá „Babiše“

Každý, kdo by se s ANO spojil, si bude vědomý, že hodně riskuje, logickou reakcí pak je – dělat Babiše
Babiš hledá „Babiše“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Člověku by Andreje Babiše bylo snad až líto. Vyhrál sněmovní volby. Vyhrál je skutečně hodně výrazně. A stejně je nemusel vyhrát dost. Jejich možná výraznějším vítězem se stal prezident Miloš Zeman, jemu, zdá se, všechno hraje do ruky. V čase komplikovaných vyjednávání může před kamerami osvědčovat svou „státnickou moudrost“, získal také rozumnou jistotu, že vítěz sněmovních voleb neudělá nějakou – ze Zemanova hlediska – nepředloženost do voleb prezidentských. Babiš prezidenta potřebuje a potřebovat bude. Souznění s hlavou státu ale problémy šéfa vítězného hnutí neřeší. Andrej Babiš bude potřebovat někoho do party. „Umím si představit“ je mezi českými politiky oblíbené slovní spojení. Povolební situace ale dává i té nejhektičtější imaginaci jen málo šancí něco přesvědčivého vykreslit.

Andrej Babiš potřebuje s někým uzavřít obchod, navíc v situaci, kdy nemá možnost na někoho „kleknout“. Takový obchod musí být pro obě strany jakž takž výhodný. Pro sociální demokraty by další koalice s Babišem mohla po volebním výprasku být sebevražedná. Lidovci by si možná dali říct, zvlášť kdyby v jejich straně po neúspěšných volbách zesílil vliv spolupráci s Babišem nakloněných lidí. Ale ani tak by to nestačilo.

Možná by Andrej Babiš (na rozdíl od prezidenta Zemana) preferoval koalici s občanskými demokraty. To by ale nemuselo úplně sedět těm statisícům voličů, kteří k ANO přešli od sociálních demokratů a komunistů, nebo těm, kteří brali vážně slova šéfa ANO o tradičních stranách. Petra Fialu by – vzhledem k tomu, co o téhle možnosti řekl – spojenectví s Babišem stálo totální ztrátu tváře. Jistě, současného lídra občanských demokratů může vystřídat nějaký povolnější, ale i tak – do poslaneckého klubu by taková změna kurzu přinesla velké napětí a vůbec není zaručeno, že by jako celek nový kurz respektoval.

Piráti se vůči Babišovi taky vymezili velmi jednoznačně a dost možná sami tuší, že na přímý podíl na vládě ještě nedozráli. Může se stát, že někdo okázale změní názor. Může se stát, že současná Babišova vyjádření nechuti ke spolupráci s Tomiem Okamurou jsou jenom předehra k tomu, aby Andrej Babiš mohl jednou předstoupit před veřejnost a sdělit, že vyzkoušel všechno možné, ale bohužel mu zbyla jediná možnost – spojit se s Tomiem Okamurou.

Každý, kdo by se s ANO spojil, si ale bude vědomý, že hodně riskuje, logickou reakcí pak je – dělat Babiše. Tedy dělat koaličního partnera, který je vůči kabinetu permanentně v opozici a sráží vládu, jak je to jenom možné. Potenciál Tomia Okamury je v tomto ohledu značný. Pro AB, který si i navenek chce udržet nějakou míru solidnosti, by nějaké spojenectví s SPD bylo hodně obtížné, netřeba se bát, že by po vstupu Okamurovy strany do vládních úřadů byla nouze o výjevy groteskní, případně děsivě groteskní. Pro ANO by v tom mohla být příležitost hrát ty rozumné, kteří šílené návrhy (třeba ve vztahu k médiím, tam Babiš a Okamura jistě najdou shodu) jaksi vylepší na úroveň „pouhé“ příšernosti. I tak by ale vládnutí s SPD mohlo nabourat představu, že Babiš zařídí, aby věci fungovaly jak na drátkách. A nakonec i šéf SPD by mohl tušit, že má-li být jeho politický projekt dlouhodobě udržitelný, neměl by svoje lidi moc vystrkovat před kamery. Ale na druhou stranu – vyděláno už má, tak proč si trochu neužít.

Všechny možné vládní konstelace jsou ale taky velice těsné, v poslaneckých řadách nemála klubů se proto dají čekat náhlé poryvy svědomí, konstruktivnosti a tak dále. Bude to mít těžké, Andrej Babiš. My ale taky, takže bych to s tím soucitem nepřeháněl.