Uprchlické kvóty mohly pomoct popularitě SPD

Zachránilo Okamuru Německo?

Uprchlické kvóty mohly pomoct popularitě SPD
Zachránilo Okamuru Německo?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Možnost, že by Andreji Babišovi k vládě pomohl Tomio Okamura se svou SPD, byla tento týden přinejmenším kartou v politické hře, možností, s níž ostatní strany musejí počítat. Protože povaha vlády, kterou povede Babiš, bude stejná, ať už se ke své vládní většině dopočítá jakkoliv, bylo by i přes rizika, jako je přijetí nějakého extenzivního zákona o referendu, celkově spíš dobře, aby se účastí ve vládě obnažené oligarchie znemožňovala SPD a ne strany, s nimiž se dá počítat po čtyřech letech, pokud se voliči rozhodnou vrátit k normální pravolevé politice.

Řeči, že nás dvojice Babiš–Okamura odvede z EU, jsou nesmyslné – už kvůli rozsahu unijních dotací do Agrofertu. Lze naopak napsat, že dění v EU se postaralo o vzestup Okamury.

Na jaře 2015 byl tento muž poslanec a politický bezdomovec. Úsvit, s nímž vstoupil do sněmovny rok a půl předtím, se rozpadl, předsedův lidský management a správu stranické pokladny kolegové nevydýchali. V půlce června 2015 provádí Okamura restart – na rozdíl od prvního pokusu, kdy postavil velmi úzký a exkluzivní klub, koncipuje novou stranu jako masovou organizaci. Hlásí se tisíce zájemců, Okamura je celebrita, nicméně v průzkumech se pohybuje pod pěti procenty, spíš blíž dvěma než pěti bodům. Politologové a sociologové po založení SPD nevidí Okamurovy vyhlídky dobře: „Kdyby se v současné chvíli konaly volby, tak má hnutí šanci na úspěch minimální.“ (Pavel Šaradín, univerzita v Olomouci) „Pořád může oslovit část lidí, která mu důvěřuje jako osobnosti. Jeho jméno už asi přitahuje méně než v minulosti, protože si ho zkazil neprůhledným financováním.“ (Daniel Prokop, Median) „Vzhledem k tomu, že se Okamura ještě víc radikalizoval a zatím za sebou nemá vůbec nic úspěšného, lze těžko očekávat, že by měl najednou přijít větší úspěch.“ (Kamil Švec, FSV UK; úspěchem myslel 7 % v předchozích volbách)

Asi to tak cítil i sám Okamura. 31. srpna 2015 natáčí video věnované „podvodům, lžím a antikampaním“, jmenovitě průzkumu PPM Factum, který jeho novou stranu nezařadil do dotazníku, a tak vznikl dojem, že podpora SPD je na nule. Okamura vzrušeně vyzývá diváky: „Sledujte nás proto na mém Facebooku, sdílejte všem vašim přátelům, kopírujte příspěvky do mailů a rozposílejte všem lidem kolem vás. (…) Ukažte všem českým novinářům, politikům a různým průzkumným agenturám, že je nás hodně a že se nenecháme ignorovat a nenecháme sebou podvodně manipulovat, jako tomu bylo dosud.“

Toto domácí video je volně dostupné na internetu a každý si může udělat obrázek o tísni, jaká Okamuru před dvěma lety sužovala. Ale v těch dnech už byla na cestě pomoc. Tváří v tvář migrační krizi otevřela Angela Merkelová hranice Německa, ještě šest měsíců bude Evropa v chaosu. Berlín pak přichází s požadavkem, aby se s Německem o běžence dělily i ostatní členské státy EU. Za týden na další radě byly tzv. uprchlické kvóty skutečně prohlasovány. V inkrimované době jsem slyšel vysokého českého diplomata v Bruselu vyprávět, jak naše diplomacie Němcům a Evropské komisi nápad zoufale rozmlouvá, že přitom používá zásadní argument: kvótami akorát přispějete k nárůstu populistických stran v naší části Evropy.

A jak pravil diplomat, tak se i stalo. Polomrtvý Okamura měl po opotřebovaných návrzích k zavedení přímé demokracie najednou žhavé téma. Nebýt následné migrační krize a kvót, asi by například nemohl dojít až k absurdnímu požadavku zakázat na území ČR islám. Kvóty se staly hmatatelným důkazem arogance Bruselu a Berlína.

Měřeno oficiálním cílem – ulehčit Itálii a Řecku – nebyly kvóty vůbec účinné, přerozděleno po (západní) Evropě jich bylo za dva roky 27 tisíc, což je množství, jaké do Německa na vrcholu krize přicházelo každé tři dny. Bylo stanoveno, že startovní kontingent 180 tisíc běženců bude po Evropě přesídlen do dvou let. U příležitosti vypršení oné dvouleté lhůty se o minulém víkendu na summitu EU státníci dohodli, že napříště se od hlasování silou, jímž se zrodily krajně nepopulární kvóty, upustí. Tou dobou Tomio Okamura šplhá ve volebních místnostech ke svým šokujícím 10,8 procenta. Škoda byla právě dokonána. Ideální čas nesmyslné kvóty pohřbít.