Zeman má v tuto chvíli podobné zájmy, takže si můžeme pomoct, říká Radek Vondráček

Všichni před námi utekli do opozice

Zeman má v tuto chvíli podobné zájmy, takže si můžeme pomoct, říká Radek Vondráček
Všichni před námi utekli do opozice

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po prvních dvou týdnech povolebních jednání se zdálo jisté jedno: vítězné hnutí ANO povede Poslaneckou sněmovnu. S kandidátem ANO na jejího předsedu Radkem Vondráčkem (43) hovořil Týdeník Echo o variantách povolebního uspořádání, o tom, proč advokát Vondráček důvěřuje byznysmenovi Andreji Babišovi, a zda by hnutí fungovalo i bez svého zakladatele.

Tak, vývoj podle všeho směřuje k modelu menšinové vlády za přímé nebo nepřímé podpory Okamury a komunistů.

Vůbec nevím, jak to budeme skládat, ale plán je přesvědčit tradiční strany (myšleno bez SPD a KSČM – pozn. red.) k nějaké formě tolerance. To je plán A. Prostě věříme tomu, že nakonec se zachovají státotvorně.

Hrajete na nervy, že jim to po nějakém čase bude blbé?

Já to beru podle sebe. Lidé spolu mají mluvit.

Ale kdyby z námluv s tradičními stranami nic nebylo, tak Okamura a komunisté jsou záložní plán?

Teď to nedokážu odhadnout. Rozhodně jsme řekli, že do koalice ne. Pak by záleželo na nějaké programové shodě a šlo by o toleranci. Já jsem si nejvíc přál koalici s ODS, ale když nechtějí, tak to nepůjde, no. Já jsem je dřív volil. A kdyby nepadla Nečasova vláda, kdyby to tak nedodrbali, tak jsem teď možná člen ODS. Všichni dneska chtějí dělat opozici, to přece není normální. Máme tak měsíc a půl času, pan Babiš říkal, že do Vánoc by rád předstoupil s novou vládou. Dostáváme se do fáze, kdy se ostatních stran budeme ptát: A co vlastně chcete? Umožnit téhle zemi, aby měla vládu, nebo předčasné volby?

Jste právník. Jak dlouho předpokládáte, že by premiér Babiš mohl vládnout bez důvěry?

Ačkoliv se nám to podsouvá, nechceme nic zdržovat. Když se budeme bavit o několika měsících, tak to ještě neznamená krizi, tak je to ještě ústavně konformní. Koneckonců Mirku Topolánkovi získat důvěru trvalo kolik, šest měsíců?

Berete prezidenta v ANO za spojence?

Prezident Zeman si dělá svou politiku a vždycky dělal. Naštěstí v tuto chvíli máme podobné zájmy, takže si můžeme pomoct. Kdyby i prezident byl součástí protibabišovské koalice, tak to fakt nevím, co bychom dělali.

Chápu, že k úkolům prezidenta má patřit péče o stabilitu. V čem dalším vidíte překryv mezi Zemanem a Babišem?

Tam je vzájemný, přirozený respekt dvou silných osobností. Můžete Miloše Zemana hodnotit, jak chcete, ale je to velmi úspěšný politik. Zpětně se mi zdá, že byl možná ještě silnější premiér než před ním Václav Klaus.

Proč byste se předsedou sněmovny měl stát vy, a ne Petr Fiala? Pokud ANO bude mít menšinovou vládu, musíte mít nutně i sněmovnu?

Aby o vedení sněmovny usilovala strana s 11 procenty, něco takového tu nikdy nebylo. Není důvod si o tu pozici neříct. Já bych ji vykonával s velkou pokorou vůči všem. Nedělil bych na více a méně demokratické strany.

Vás by funkce, která je převážně moderátorská, uspokojovala?

Vzhledem k tomu, že mám právnické vzdělání a vztah k demokratickým hodnotám, tak pro mě je v podstatě vyvrcholení kariéry. Hodně bych si toho považoval, byla by to pro mě obrovská čest.

Jsem členem předsednictva hnutí, jehož předseda kdyby věci nehrnul silou, tak se v republice nic nezměnilo, říká adept na šéfa sněmovny radek vondráček - Foto: Jan Zatorsky

Proč před ANO všichni utíkají do opozice? Kde se stala chyba?

Už ten poslední půlrok a pak kampaň byly hodně vypjaté, zákopy se vykopaly tak hluboké, že je skoro nejde zahrnout. A pak výsledek voleb je asymetrický. My jsme měli dominantní úspěch, pak je tam seřazeno osm dalších, tři trochu větší a ostatní úplně malincí.

Není základní chyba v tom, že tak mocný člověk jako Andrej Babiš vůbec šel do politiky? Třeba se ti ostatní nechtějí podílet na aranžmá, v němž on ovládne vnitro, tajné služby, všechno podstatné.

Jsem členem předsednictva hnutí, jehož předseda kdyby věci nehrnul silou, tak se v republice nic nezměnilo. Řeči o tom, jak strašně je Babiš mocný, to je rétorika našich bývalých koaličních spojenců, jíž oni si zdůvodňují svůj neúspěch. Přitom kdyby nám pořád neokopávali kotníky, nedělali fauly a takové ty věci, jako byla reorganizace policie, vládní krize, demise nedemise, kdyby se společně prodal úspěch té vlády, tak i oni jsou na tom dneska rozhodně líp.

Nevadí vám princip, kdy se premiérem stane velkopodnikatel, kterému se už za čtyři roky na postu ministra financí výrazně zvýšily dotace, zakázky, teď naposled ve státních lesích?

Ministr financí tendry v lesích přímo ovlivnit nemůže. To jsou soutěže fakt o cenu. A je pod drobnohledem, u něho je to desetkrát sledovanější než u nějakých politicky nezajímavých uchazečů.

Kdyby měl svého času Petr Nečas metařskou firmu o pěti lidech a dostal zakázku na úklid nádraží v Přerově, je z toho skandál. Nezměnila se politická kultura brutálně k horšímu?

Všechno, co zákon požaduje, Andrej Babiš splnil. V okamžiku, kdy byl přijat lex Babiš, on se podle něj zachoval. Vezmu to z opačného gardu: Když má člověk majetek, tak tím ztrácí politická práva?

No tak když podniká se státem, tak by asi neměl být v exekutivě, to je jednoduché.

Nesouhlasím. Listina základních práv a svobod stanoví, že všichni mají rovný přístup k veřejným funkcím. Listina i ústava byly psány proto, aby chránily ty nejslabší, ale tohle je prubířský kámen demokracie. Ta musí vedle slabých chránit i ty silné.

A nějaké konkrétní příklady z Babišovy podnikatelské minulosti vás znepokojují?

Já mám ve svém okolí lidi, které Babiš v rámci konkurenčního boje přetlačil. Tady se bavíme o podstatě kapitalismu. Vaším sítem by asi neprošel ani Tomáš Baťa, to byl panečku tvrdý podnikatel. Asi byste dneska tvrdili, že Baťa postupoval neeticky, on zlikvidoval strašně moc drobných živnostníků. Andrej Babiš taky postupoval na principu konkurence.

No nevím. Znáte případ Kosteleckých uzenin? Babiš se stal nejdřív minoritním akcionářem, pak generálního ředitele přemluvil, ať jde k Citibank, s níž měl sám dávné vazby, pak přišlo absurdní policejní obvinění proti řediteli, pak Citibank řekla, že Kostelecké uzeniny přestane úvěrovat, pokud všechny akcie neprodá Agrofertu.

Ten případ neznám a nedokážu posoudit. Ale znám lidi, kteří s Babišem obchodovali, a ti říkají: Je to tvrdý obchodník, ale férový.

A vzbuzují ve vás případy jako Kostelecké uzeniny – nebo Bohumila Rady z Jevišovic – zvídavost? Chcete se o takových případech, když se dostanou na veřejnost, dozvědět víc?

O Kosteleckých uzeninách slyším poprvé od vás. Naopak případ pana Rady znám z vyprávění docela dobře a vím, co je pan Rada za člověka. Tady je skutečně pravda na straně Babiše. Já mám na lidi celkem odhad. Jsem vytrénovaný z advokacie. Jako advokát jsem byl na pokraji byznysu, pracoval jsem často pro podnikatele a pro firmy, myslím, že jsem zorientován. Babiš drží slovo, mám s ním osobní zkušenost, to je nepřenosné.

Nevím, jestli můžete abstrahovat od svojí zkušenosti a od postavení v politice, ale jak na vás lidsky působí případ Čapí hnízdo, kdy se ztratí zápisy z představenstva firmy jako na potvoru z doby, kdy podle policie mělo docházet k dotačnímu podvodu?

Ale vždyť to je naopak! Teď se zaplať pánbůh našla spousta věcí a jsou v trestním spisu, jen s nimi policie kupodivu neoperuje. Tam se snad našla akcie, jsou zápisy, je smlouva o převodu akcií, je to zapsané v rejstříku. Peníze šly normálně přes účet. To už prostě z hlediska právního jazyka nemůžete označit za fiktivní převod, jak tvrdí policie. Fiktivní znamená neexistující. Slabších míst tam policie má víc.

Kdyby policie znovu požádala o vydání pánů Babiše a Faltýnka, jak budete hlasovat?

Teď nevím. Doufám, že by policie dodala nějakou novou argumentaci, to první usnesení mi právnicky přišlo hodně slabé. V něm se mluví o nějakých pokynech, ale policejní orgán se o nich pouze domýšlí, například. A taky bych si hrozně přál, aby ještě než nás policie podruhé požádá, státní zastupitelství rozhodlo o stížnostech obviněných. Všech jedenáct si podalo stížnost. Zrovna u pánů Babiše a Faltýnka je volbami přerušeno řízení, ale v těch zbylých devíti stížnostech se může pokračovat. Samozřejmě že policie má být nezávislá a má konat. Je špatně, že živou kauzu řeší politici, to jsme klesli někam do suterénu. Máme presumpci neviny, ale očištění taky může trvat sedm osm let. Ten člověk je pak diskvalifikovaný z veřejného života. Fakt je, že při druhé žádosti policie bychom ve sněmovně mohli líp argumentovat, protože už konečně víme, co je Babišovi kladeno za vinu, což ze samotné žádosti až tak poznat nešlo. Podle ustálené judikatury by trestní stíhání už mělo mít nějakou oporu v dokazování. A ta opora tam chybí. Třeba se nám podaří přesvědčit ostatní, že to je politická kauza.

Teď snášíte argumenty pro nevydání.

No ale že bych z toho měl radost, to nemám. Ovšem naděje umírá poslední, ještě je šance, že státní zástupce stíhání zastaví na základě logických argumentů. A pokud ho zastaví u těch zbývajících devíti, tak pak by snad bylo logické zastavit ho i u těch dvou.

Abychom Čapí hnízdo nějak uzavřeli: Je správné, aby superbohatý člověk žádal o peníze, které jsou určeny malým firmám?

Ale on si nežádal. A i když jste bohatý, například prodáváte letadla, a chcete si udělat agropodnik, tak si smíte založit akciovku – a na dotaci máte nárok. Být proti dotacím obecně je postoj, dotace pokřivují trh, o. k., beru. Ale podnikatel, který se řídí filozofií podnikání, tedy podniká za účelem dosažení zisku při minimalizaci nákladů, tak jestliže on si nevezme 15 milionů na pivovar a vezme si je konkurence, tak se ocitá v nevýhodě. Nemůžete říkat – to je neetické. To je podnikatelská etika.

Babiš prý chtěl vybavit děti do života. Když chce své děti vybavit do života, ať je vybavuje z vlastní kapsy, ne?

Ano, mohl jim to dát ze svého. Oni chtěli podnikat, chtěli to dělat po svém, věděli, že je možnost nějaké dotace. Na Agrofertu byla zbytná, prázdná firma. Agrofert ji prodal se ziskem, úplně legální krok. Já znám ze své advokátní praxe případy, kdy se sháněly a kupovaly čisté společnosti s historií, aby si dotyčný mohl požádat o dotaci. Takto probíhaly dotace v České republice. Jediná chyba, kterou asi udělal Andrej Babiš, je, že ten nevýdělečný podnik nenechal zkrachovat a že ho Imoba vzala zpátky.

Proč bych já ze svých daní měl přispívat daleko bohatšímu člověku na jeho děti?

Ale ty děti přece mají stejné postavení jako všichni. Děti bohatých rodičů nesmějí podle vás na veřejnou vysokou školu? Vždyť jim táta může zaplatit soukromou školu, že? Jestli máte bohatého tatínka, tak to ještě neznamená, že nemůžete založit akciovku a pak si požádat o dotace. Chudáci děcka. Já už si skoro říkám: Zaplať pánbůh, že nemám bohatého otce.

Kde vy osobně stojíte politicky? Jste pravičák, levičák?

Já jsem založený pravicově.

Společensky jste konzervativec nebo liberál? Jste proti potratům, za manželství pro homosexuály?

Vždycky jsem byl hodně liberál, s věkem se stávám trochu víc konzervativním. Pokud jde o přerušení těhotenství, tam se s Markem Bendou asi neshodneme, tu jsem liberálnější. U sňatků homosexuálů naopak nevím, proč oni to nastolují, tu jsem asi trošku konzervativnější. Vystoupil jsem na sněmu ANO, že bych si moc přál, abychom se, když už se nám vyčítá, jak jsme beznázoroví, vyprofilovali jako konzervativně liberální hnutí. Na tu myšlenku mě přivedl jeden velvyslanec, který použil termín konzervativně liberální. Já říkám: To je? On: To je, my v Evropě rozlišujeme dva typy liberálů, ty úplně nalevo – kteří jsou podle mého jedem Evropské unie – a ty konzervativní. A v tom já jsem se našel. Liberál konzervativního typu. A ještě navíc jsem ateista, že.

Proč sedí ANO v Evropském parlamentu v liberální frakci s ALDE, největšími zastánci další integrace, kteří chtějí kvóty a euro pro všechny?

To vzniklo spíš vylučovací metodou. Můžeme v ALDE vytvořit konzervativnější křídlo.

V hnutí ANO byli a jsou na významných pozicích dlouholetí členové sociální demokracie. Jak je mám brát vážně, když v pokročilém věku přestoupí do strany, která je údajně středopravicová?

Asi je Andrej Babiš dokázal přesvědčit. (smích)

Kdyby Babiš najednou hypoteticky nebyl, pokračovalo by ANO dál?

Jistěže Babiš má v hnutí velmi silnou autoritu, což považuji za plus. Spousta lidí věří, že on dokáže prosadit to, co říká. Můžete být jeho odpůrce, ale musíte mu přiznat, že na financích měl výsledky. Já bych nikdy nevěřil, že vydupe EET. Udělat to s tím úřednictvem, které tam měl, je neuvěřitelné. Nastolil atmosféru, že se vybírají daně, to je přece pozitivní. K vaší otázce: teď už myslím, že kdyby se třeba rozhodl jít do důchodu, že by ANO přežilo i bez něj. Uspěli jsme už v pátých volbách. Kdybychom šli tím směrem konzervativně liberálním, tak jsme schopní fungovat i dál.