Moc v Zimbabwe převzala armáda. Zadržela i Mugabeho

Moc v Zimbabwe převzala armáda. Zadržela i Mugabeho

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zimbabwská armáda ve středu zadržela autoritativního prezidenta Roberta Mugabeho i jeho manželku. Zároveň takřka bez odporu de facto převzala moc v zemi. Vojáci tvrdí, že nejde o převrat, ale o snahu odstranit zločince z okolí hlavy státu. Vývoj je součástí sporů o nástupnictví po Mugabem, v rámci kterých prezident před časem odvolal viceprezidenta, jenž se těšil podpoře v armádních kruzích. Evropská unie, Británie i Jihoafrická republika vyzvaly k mírovému a ústavnímu řešení krize.

Třiadevadesátiletý Mugabe zůstává zavřen ve svém domě, je ale v pořádku. Po telefonickém rozhovoru s ním to řekl prezident sousední Jihoafrické republiky Jacob Zuma. Ten prý vyslal do Zimbabwe ministry obrany a státní bezpečnosti. Mají se sejít jak s Mugabem, tak se zástupci armády.

Zimbabwští vojáci ráno zablokovali v centru metropole Harare přístup k vládním úřadům, k parlamentu a k soudním budovám. Obsadili také státní televizi ZBC, jejímž prostřednictvím pak sdělili národu, že neusilují o převrat. Zaměřují se prý "pouze na zločince z (Mugabeho) okolí... kteří se dopouštějí trestných činů, jež zemi způsobují utrpení v sociální a hospodářské oblasti". Armáda chce tyto lidi postavit před soud a obnovit běžný provoz země. Zatčen byl již mimo jiné ministr financí Ignatius Chombo.

Ze Zimbabwe v posledních hodinách nejsou hlášeny boje či krveprolití. U soukromé rezidence hlavy státu byla nicméně kolem 02:00 místního času (03:00 SEČ) slyšet střelba, napsala agentura AFP. Ještě v noci také metropolí otřásly nejméně tři exploze.

Šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga už v pondělí varoval, že je připraven zasáhnout, aby ukončil čistku namířenou proti příznivcům sesazeného viceprezidenta Emmersona Mnangagwy, o němž se hovořilo jako o možném Mugabeho nástupci. Vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) v úterý obvinila Chiwengu ze zrady.

Prezident Mugabe svého dlouholetého spolupracovníka odvolal z funkce viceprezidenta 6. listopadu. Ministr informací tehdy uvedl, že Mnangagwa jevil "známky neloajálnosti". Média tvrdí, že se tak uvolnila cesta k nástupnictví pro dvaapadesátiletou první dámu Grace Mugabeovou. Ta již dříve Mnangagwu obvinila z osnování převratu.

Mugabe řídí zemi na jihovýchodě Afriky od získání nezávislosti v roce 1980. Mnangagwa byl populární mezi armádními generály a válečnými veterány. Šéf válečných veteránů postup vojska chválí, označuje ho za "nekrvavou nápravu poměrů". Také zimbabwské opoziční Hnutí za demokratickou změnu tvrdí, že zákrok armády může přispět k "nastolení stability, demokracie a progresivního národního státu".

Evropská komise vyzvala "všechny zainteresované strany, aby přešly od konfrontace k dialogu s cílem pokojného řešení krize".

Dění v bývalé britské kolonii bedlivě sleduje i Londýn, řekla premiérka Theresa Mayová. Ministr zahraničí Boris Johnson prohlásil, že si nikdo nepřeje, aby jednoho tyrana nahradil jiný. V zemi se podle něj mají uskutečnit svobodné volby.

Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí zdůraznila, že Paříž prosazuje respekt k ústavnímu právu. Ministerstvo rovněž oznámilo, že uzavřelo francouzské školy v Zimbabwe.

Výzvu k dialogu adresovalo aktérům krize také české ministerstvo zahraničí. Zároveň doporučilo českým občanům, aby pečlivě zvážili cestu do země. Češi, kteří jsou v Harare, mají raději zůstat ve svých domovech.

,

15. listopadu 2017