Ve Francii končí výjimečný stav, trval téměř dva roky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po téměř dvou letech přestane ve Francii o půlnoci ze středy na čtvrtek platit výjimečný stav zavedený po atentátech z 13. listopadu 2015, při kterých zahynulo 130 lidí. Nahradil ho ale od úterý nový protiteroristický zákon, který mimo jiné posiluje pravomoci policie.
Právě zpřísněním bezpečnostní normy, kterou poslanci schválili v polovině října, podmínil prezident Emmanuel Macron ukončením výjimečného stavu.
Výjimečný stav, který vyhlásil předchozí prezident François Hollande po teroristických útocích v koncertní síni Bataclan, u stadionu Stade de France a v ulicích hlavního města, zákonodárci šestkrát prodloužili. Macron dal najevo, že se mu ho nechce donekonečna prodlužovat a že je zapotřebí přijmout trvalejší opatření.
Pro odpůrce zákona, který se ale těší podpoře nadpoloviční většiny Francouzů, vláda v podstatě legalizovala permanentní výjimečný stav. Ministerstvo vnitra totiž nadále může v případě ohrožení bez povolení soudu vytvořit bezpečnostní zóny, a omezit tak pohyb lidí a vozidel. Ve vymezené oblasti může policie provádět domovní prohlídky.
Úřady mohou také uzavírat mešity a jiná náboženská střediska, pokud nabydou přesvědčení, že se v nich šíří nenávist nebo se v nich omlouvá terorismus. Policie může také vymáhat od podezřelých z terorismu přístupová hesla k jejich elektronické komunikaci.
Nicméně na rozdíl od výjimečného stavu už ministerstvo vnitra nemůže osobám podezřelým z přípravy teroristického činu nařídit domácí vězení, ale jen vyzvat k tomu, aby neopouštěly obec, ve které mají trvalé bydliště. Preventivní prohlídky u podezřelých musí opět povolovat soudce.