Mandátový výbor vede komunista, bezpečnostní člověk od Okamury
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předsedou mandátového a imunitního výboru byl zvolen komunista Stanislav Grospič, dostal jedenáct hlasů. Jeho soupeř Petr Gazdík sedm. Grospiče do čela výboru navrhlo hnutí ANO, komunisté a SPD, ti mají dohromady právě jedenáct hlasů. Ustavující schůze sněmovny ve středu pokračuje volbou předsedy dolní komory. Jediným kandidátem je Radek Vondráček z hnutí ANO. Má podporu svých spolustraníků, komunistů, SPD a Pirátů. Podle opozice je hlasování o předsedovi testem, kdy se vyjasní, kdo je opozice a kdo koalice. Poslanci už ustavili mandátový a imunitní výbor a rozhodnou o počtu místopředsedů.
Opozice ve sněmovně kritizuje vznikající hlasovací koalici mezi ANO, SPD a komunisty. „ANO, SPD a komunisté koordinují společně volby ve sněmovně. To není nic proti ničemu, ale je třeba to říct veřejně, nehrajte si na schovávanou,“ řekl šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek. Komunisté koalici s ANO a SPD vylučují.
Poslanci ve středu dopoledne ještě před volbou předsedy sněmovny ustavili mandátový a imunitní výbor, jenž vzniká jako první. Ihned poté výbor zvolil do svého čela komunistu Stanislava Grospiče. O funkci usiloval i Petr Gazdík (STAN). Podle Gazdíka je volba předsedy mandátového a imunitního výboru přiznáním většiny ANO, SPD a komunistů, která se ve sněmovně formuje.
Mandátový a imunitní výbor, důležitý pro vydávání předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v dotační kauze, připadne komunistům. Post předsedy dalšího důležitého bezpečnostního výboru má přislíben SPD Tomia Okamury. Předsedou by měl být její poslanec Radek Koten.
Demokratický blok neodevzdá hlasy při volbě předsedy sněmovny
KDU-ČSL odmítá volit předsedu sněmovny, dokud není jasné, jaká je v dolní komoře většina. Představitelé strany to oznámili novinářům po dopoledním jednání poslaneckého klubu. Demokratický blok, ve kterém se pro účely ustavení komory sdružili lidovci s ODS, TOP 09 a Starosty a nezávislými, neodevzdá při volbě šéfa sněmovny lístky, aby se ukázalo, jaká koalice mezi poslanci skutečně existuje. Podle předsedy lidoveckého klubu Bartoška to nyní vypadá, že koalice bude složena z ANO, SPD a KSČM.
Ve sněmovně podle Bartoška hrozí, že i při volbách dalších orgánů komory a jejího vedení budou poslanci kvůli hnutí ANO vypadat podobně nekompetentně jako v pondělí, kdy se až na plénu sváděla ostrá diskuse o tom, kolik členů by měl mít mandátový a imunitní výbor. „Do dnešního dne neznáme počet výborů, lidí ve výborech, místopředsedů, neznáme složení komisí,“ vyčetl Bartošek hnutí ANO.
Postoj sociálních demokratů k volbě Vondráčka do čela sněmovny není zřetelný. Jak se při volbě zachovají, dosud neřekli.
Mandátový a imunitní výbor bude mít hned po ustavení plné ruce práce. Do sněmovny už dorazila policejní žádost o znovuvydání Babiše a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo, kterou se bude výbor zabývat.
Hlasování o šéfovi dolní komory podle opozičních politiků ukáže, jak to bude v tomto volebním období s koalicí a opozicí. Vítězné hnutí ANO sice sestavuje jednobarevnou vládu a má ambice ji doplnit nestraníky, v praxi se ale ukazuje spolupráce s KSČM a SPD. Naposledy se projevila v pondělí. Poslanci se shodli na počtu členů mandátového a imunitního výboru, bude jich 19. KSČM a ANO ale původně navrhovaly pouze 11. To by znamenalo, že by ve výboru neměly svého zástupce dva nejmenší kluby.
Podle končícího předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska bude hlasování o šéfovi sněmovny testem, zda platí prohlášení stran, že budou v opozici. Pokud Vondráčka podpoří i někdo další kromě ANO, mohlo by to být podle Kalouska základem vzniku druhé opoziční smlouvy.
„Zřetelně se rýsuje spolupráce ANO, SPD a komunistů,“ uvedl pro Echo24 po pondělním jednání sněmovny i předseda ODS Petr Fiala. Podobně se vyjádřil i končící premiér Bohuslav Sobotka. Na Twitteru napsal, že ANO bylo donuceno pustit do výboru všechny sněmovní strany, protože „evidentně nechtělo, aby byla viditelná hlasovací koalice s Okamurou a komunisty, kterou mělo pro tento účel připravenou.“
Sněmovna má dnes určit počet místopředsedů
Na středečním pokračování ustavující schůze, bez jejíhož dokončení nemůže být předseda ANO Babiš jmenován premiérem, měli do funkce šéfa dolní komory původně kandidovat dva poslanci. Předseda ODS Fiala už se o funkci neuchází. Kandidaturu do čela dolní komory považuje za bezpředmětnou, nechce asistovat dohodě mezi hnutím ANO, komunisty a SPD, uvedl minulý týden.
Sněmovna bude ve středu také rozhodovat o počtu místopředsedů. K jejich volbě dojde v pátek. ODS navrhuje svého předsedu Fialu, komunisté končícího předsedu Vojtěcha Filipa, SPD také svého šéfa Tomia Okamuru, Piráti svého poslance Vojtěcha Pikala a sociální demokraté končícího šéfa sněmovny Jana Hamáčka.
Druhý den ustavující schůze skončí vyhlášením termínu, do kterého budou muset poslanecké kluby předložit volební komisi nominace na místopředsedy.