Palermo nikdy nespí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sedmnáctého listopadu večer na Václavském náměstí v rámci akce Festival svobody, která na tomto místě sklidila zaslouženou kritiku, vystoupil Petr Pithart, jenž občas podléhá patosu a představě o svém řečnickém umu, za což už taky sklidil nějakou tu zaslouženou kritiku. Ale v pátek na Václavském náměstí měl Pithart velmi dobrý projev. Nebylo to defilé hypotetických hrozeb z Ruska nebo Číny, nýbrž diagnóza rizik spjatých se vstupem Andreje Babiše do úřadu premiéra.
Pithart vyhmátl dvě: ovládnutí České televize (zmínil i Český rozhlas, tady si zřejmě mohl ušetřit námahu; rozhlas se v těch základních ohledech chová tak, aby nevadil a nepřekážel) a podrobení justice. Tím se nemyslí jen soudy, ale i státní zástupci. A pro naše potřeby je třeba dodat ještě policii. Pithart na posluchače apeloval, aby se v případě potřeby na Václavském náměstí opět sešli.
Pokud jde o orgány činné v trestním řízení, není zatím třeba nic svolávat. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, Babišův spoluobviněný v daňovém podvodu na Čapím hnízdě, sice vzápětí po volbách formuloval do televize domněnku, kterou bylo možno chápat i jako vzkaz policii: Možná si to teď vyšetřovatelé rozmyslí a druhou žádost ani nepošlou. Ale oni poslali.
Babiš to včera komentoval se svou obvyklou podezřívavostí: „Systém nespí.“ Podivná mu přijde rychlost, s níž policie sněmovnu znovu zažádala. Ano, hned den nato, co se nová sněmovna ustavila. Kdyby se policie zařídila podle Faltýnkovy domněnky, mohl by v tom zase vidět zpětné potvrzení pro svou teorii o „účelovce“ (Vidíte, jen mě před volbami chtěli poškodit).
Rychlost policie má výhody, které by mohli ocenit i Babiš s Faltýnkem: teprve pokud sněmovna dvojici poslanců ANO vydá, může se znovu rozběhnout trestní řízení a státní zástupce může rozhodovat o stížnosti, kterou si oba pánové proti trestnímu stíhání ještě před volbami podali. Jinak by policie dál stíhala Babišovy spolupracovníky, děti a manželku, zatímco on sám by byl krytý poslaneckou imunitou.
Co další článek v řetězu? Podání druhé policejní žádosti včera potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, tím pádem je i soustava státních zástupců v Čapím hnízdě naloděna. V celé soustavě by teď obvinění mohl zastavit pouze nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Mimochodem by tím riskoval vyšetřování pro trestný čin zneužití úřední moci. NSZ je správní úřad, toto riziko by Zemanovi hrozilo jednou provždy. No a pokud prezident Miloš Zeman dál trvá na tom, že abolici nepoužije, jedinou únikovou cestou pro Babiše zůstává sněmovna.
Ani tady se mu ovšem únik zatím nerýsuje. Komunisté sice opatrně dávají najevo ochotu pomoci, ale Tomio Okamura se tváří, že ne. Nechal si včera pootevřená vrátka (poprvé bude SPD zastoupena v mandátovém a imunitním výboru, takže prý se nedá vyloučit, že se dozví nové informace a po nich změní názor). Tady si někdo říká o politickou nabídku. Okamura by nejradši ze všeho šel s Babišem přímo do vlády, což je ale pro Babiše reputačně krajně nepříjemné. Ať tak či onak, politické „řešení Čapího hnízda“ bude Babiše politicky něco stát.
Schovat se za sněmovnu, to se nebude líbit ani části jeho voličů, nemluvě o Pithartově Václavském náměstí. Překvapivě se tak před doposud suverénním vítězem voleb otevírá scénář, který nemá tak úplně ošéfovaný a ve kterém Mára Prchal nepomůže.