Španělsko slaví svátek, katalánští starostové na protest pracují
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V době vyhrocených sporů kolem snahy Katalánců o samostatnost slaví ve čtvrtek Španělsko státní svátek, který využili představitelé centrální vlády i desetitisíce Španělů k vyjádření jednoty země. Zatímco v Madridu se konala vojenská přehlídka za účasti královské rodiny a členů vlády, katalánští lídři oslavy ignorovali a starostové některých měst demonstrativně tráví volný den na radnicích. V centru Barcelony se popralo několik desítek radikálů, informoval list La Vanguardia.
Španělský premiér Mariano Rajoy dal ve středu předsedovi katalánské vlády Carlesi Puigdemontovi osm dní na to, aby anuloval deklaraci nezávislosti schválenou v úterý regionálním parlamentem, jejíž uplatnění Puigdemont odložil kvůli snaze o vyjednávání s Madridem.
„Vyzvěte k dialogu a oni vám odpoví tím, že položí na stůl článek 155. Pochopili jsme,“ uvedl na twitteru separatistický premiér s odkazem na článek španělské ústavy umožňující centrální vládě omezit autonomii regionu.
Přestože článek je poměrně obsáhlý, komentátoři španělských médií soudí, že jedním z Rajoyových kroků by mohlo být vyhlášení předčasných voleb v Katalánsku.
K tomu ve čtvrtek vyzvala Puigdemonta šéfka poslanců katalánské opozice Inés Arrimadasová během demonstrace za jednotu Španělska, na níž se v Barceloně sešlo několik tisíc lidí. Organizátorka pochodu Miriam Teyová vzkázala katalánskému premiérovi, aby vyjasnil, co vlastně jeho „odložená deklarace nezávislosti“ znamená a zda bude mít pro Katalánsko nějaké důsledky.
V průběhu demonstrace se na jednom z centrálních barcelonských náměstí střetlo několik desítek radikálních separatistů se zastánci jednotného Španělska. Na záběrech z potyčky je vidět, jak po sobě házejí židlemi z místních barů, než zasáhne policie.
V Madridu přihlížely desetitisíce lidí vojenské přehlídce uspořádané k oslavě výročí 12. října 1492, kdy Kryštof Kolumbus pod španělskou vlajkou doplul k břehům Ameriky a otevřel cestu k hispanizaci kontinentu. Přehlídky se zúčastnili i šéfové vlád autonomních oblastí, tradičně však nedorazili zástupci Katalánska, Baskicka a Navarry.
Ministryně obrany Dolores de Cospedalová před zahájením přehlídky ozbrojených sil v narážce na aktuální situaci v Katalánsku prohlásila, že „jednota znamená sílu“ a že „právní stát má veškeré nástroje ke své obraně, ochraně zákona a jednoty země“. Je však prý přesvědčena, že nebude třeba nasazovat armádu k vyřešení sporu s katalánskými separatisty.
Starostové velkých katalánských měst Girona, Badalona či Lleida na protest proti neochotě Madridu uznat výsledky referenda o nezávislosti odmítli slavit svátek spojený s pracovním volnem a přišli do svých úřadů. Zaměstnancům radnic dali na výběr, které ze zákona nemohli nutit k práci, dali na výběr, zda zůstanou doma či dorazí do kanceláře.