ČEZ za tři čtvrtletí zvýšil zisk o 13 pct, zaostal ale za odhady
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Energetická společnost ČEZ zvýšila za tři čtvrtletí letošního roku meziročně čistý zisk o 13 procent na 16,6 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o procento na 146,7 miliardy, uvedla v úterý firma. Za samotné třetí čtvrtletí byl ČEZ ve ztrátě 66 milionů korun, zatímco loni za stejné období vykázal čistý zisk 0,9 miliardy. Čísla jsou pod odhady analytiků.
„Výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí zaostaly za očekáváními, a to zejména na úrovni provozní i čisté ziskovosti. Na úrovni (provozního zisku) EBITDA se negativně podepsaly nižší realizační ceny a vyšší náklady na emisní povolenky,“ uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Za devět měsíců analytici očekávali čistý zisk až 17,8 miliardy korun.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš řekl, že třetí čtvrtletí je tradičně, co se týče výsledků, nejslabším z celého roku. Připomněl, že ČEZ v úterý potvrdil odhad celoročního zisku, očištěného o mimořádné vlivy, na 19 miliardách korun. Příští rok bude podle něj z hlediska hospodářských výsledků pro firmu ještě náročnější. „Od roku 2019 dál už budou čísla zase vyšší a vyšší,“ uvedl.
K možnému prodeji hlavní části bulharských aktiv firmy uvedl, že ČEZ zatím nezúžil počet uchazečů pouze na jednu firmu, zájemců je stále několik. Konečné rozhodnutí padne v nejbližších měsících. Obchodníci Komerční banky v úterý uvedli, že jednání ČEZ už údajně vede pouze s jedním zájemcem, a to indickou společností Future Energy. Už minulý týden ČEZ oznámil, že našel kupce pro bulharskou černouhelnou elektrárnu Varna, kterou prodával odděleně. Koupí ji bulharská společnost SIGDA OOD.
ČEZ dále uvedl, že v Tušimicích na Chomutovsku postaví velký bateriový systém pro ukládání energie. Beneš řekl, že stavba má začít příští rok a zařízení chce firma spustit na přelomu let 2018 a 2019. Spuštění podobného zařízení nyní dokončují společnosti E.ON v Mydlovarech na Českobudějovicku a firma Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku.
Od tohoto pondělí pracují na plný výkon obě jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně. Stalo se tak po 956 dnech, poprvé od 27. března 2015. Samotné Dukovany nepracovaly na plný výkon 802 dní od 28. srpna 2015. Beneš v úterý potvrdil dřívější informaci, že celkové dopady odstávek jaderných elektráren mezi roky 2015 až 2017 činí až deset miliard korun.
Prodloužené a mimořádné odstávky souvisely především s předloňským zjištěním v Dukovanech, kdy byly při prověrce dokumentace nalezeny nekvalitní rentgenové snímky svarů. Beneš řekl, že ČEZ zatím nebude v této souvislosti žalovat firmu Škoda JS o další peníze. Už loni v listopadu podal ČEZ na Škodu JS žalobu o náhradu škody 611 milionů korun. Sdělil tehdy, že částka nemusí být konečná. Plzeňská Škoda JS tvrdí, že odpovědnost za škody necítí.