Více než 35 milionů korun. Tolik zaplatili podnikatelé na pokutách za EET
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Elektronická evidence tržeb (EET) bude brzy slavit své první výročí. Úředníci finanční a celní správy za tu dobu rozdali za různá porušení zákona pokuty přesahující 35,5 milionu korun. Tisíce podnikatelů přitom ještě čekají na výsledek správního řízení, který určí kolik budou muset za prohřešek zaplatit.
„Celkově bylo k 13. listopadu 2017 uloženo 3 832 pokut v celkové výši 35 602 601 korun,“ uvedla pro server Echo24 Gabriela Štěpányová z Generálního finančního ředitelství (GFŘ). Dalších více než 11 tisíc podnikatelů či firem čeká, jak jejich kontrola dopadne ve správním řízení. Celkově přitom úředníci udělali více než 65 tisíc kontrol.
Podle GFŘ jsou nejčastějšími prohřešky to, že lidé nevystaví účtenku, nezašlou údaje o evidované tržbě nebo nesplní takzvanou oznamovací povinnost, tedy nemají nikde vyvěšenou ceduli, že evidují tržbu a v jakém režimu. (Právě to chce přitom nyní zrušit hnutí ANO, které povinnost zavedlo). Podnikatelé a živnostníci si ale stěžují, že kontroly se často zaměřují na formální drobnosti, jako například, zda uvádějí na účtence přesný čas tržby včetně sekund, a to přestože je tržba řádně zaevidovaná.
Informace z EET přitom finanční správa používá k tomu, aby ještě lépe zacílila kontroly podnikatelů. „Finanční správa může díky analýze dat efektivněji a přesněji zacílit kontrolní činnosti tam, kde se projeví nesrovnalosti, a to nejen týkající se EET, ale i dalších daňových povinností poplatníka,“ dodala Petlachová. Server Podnikatel už dříve uvedl, že dle dat z evidence bude finanční správa doměřovat daň osobám samostatně výdělečně činným.
Opakované kontroly
Někteří si také stěžují na to, že kontroly k nim chodí opakovaně. „O těch co víme, tak byly jen dvě, ty úplně v počátcích. Tuším, že to bylo v průběhu dvou týdnů po spuštění. Vše bylo v pořádku. Od té doby se nikdo nelegitimoval. Nevylučuji, že mohlo proběhnout kontrol více. Ale dle informací z tisku, pokud je vše OK, tak kontroloři nemusí dát o proběhlé kontrole vůbec vědět,“ uvedl deníku Echo24 jeden z podnikatelů, které se se povinnost evidovat týká už od loňského prosince. „Letos mě kontrolovali kvůli EET již šestkrát,“ postěžoval si jiný.
Pokuty se pohybují od deseti tisíc až do výše půl milionu. „Za drobná porušení jako například absence některých údajů na účtence, chybějící informační oznámení se sankce pohybují do 10 tisíc korun. Jsou řešeny většinou příkazem na místě. Při soustavném a dlouhodobém vyhýbání se povinnosti či účelovém obcházení zákona o evidenci tržeb, které vyústí v jednání, které závažným způsobem ztíží či zmaří evidenci tržeb, přichází v úvahu uložení pokuty až ve výši 500 tisíc korun,“ uvedla Petra Petlachová z GFŘ.
V případě, že by podnikatel či firma neměli autentizační údaje, které jsou k evidenci potřeba, ani pokladní zařízení, které odesílá tržby na daňový portál finanční správy, můžou úředníci dokonce i okamžitě zavřít provozovnu, nebo pozastavit podnikateli činnost.