Jít do vlády s Andrejem Babišem je pro jakoukoliv stranu z jeho vyvolených nesmírně riskantní a ohrožující

Babiš se pokusí rozložit ODS

Jít do vlády s Andrejem Babišem je pro jakoukoliv stranu z jeho vyvolených nesmírně riskantní a ohrožující
Babiš se pokusí rozložit ODS

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jít do vlády s Andrejem Babišem je pro jakoukoliv stranu z jeho vyvolených nesmírně riskantní a ohrožující. Seznam vyvolených velmi rychle vystřelil už krátce po zavření volebních místností. Na prvním místě ODS. Na druhém Piráti a Starostové. Na třetím, byť s rétorickou distancí, Okamura. Babiš zároveň velmi srozumitelně a předvídatelně říká, že chce co nejméně koaličních partnerů. Přesněji řečeno jednoho.

Taková koalice mu zatím vychází jen s ODS. Už před volbami bylo z různých výroků Babiše i jeho pobočníků (naposledy na povolebním soaré ANO na Chodově zopakoval hlavní marketingový stratég Alexander Braun). Zároveň vypíchl, jak se Babišovi zamlouvá nová modrá hvězda voleb Václav Klaus mladší, který hned po šéfovi ANO sebral nejvíc preferenčních hlasů v celé zemi.

Občanští demokraté zatím ústy svého šéfa Petra Fialy tvrdí razantněji, než to kdy řekli před volbami, že s Babišem ani jeho spolkem ANO bez trestně stíhaného Babiše do vlády nepůjdou. Čistě politicky to dává smysl. Nasednutí do babišovské koalice by občanské demokraty nesmírně poškodilo. Porušili by slib, který půl milionu voličů, kteří jim svěřili hlas, dali před volbami. Hlavně by se ale v babišovské vládě s výsledkem, který je třikrát nižší než ten Babišův, ocitli v roli outsiderů.

Vítěz voleb má ve sněmovně rozložené na drobné kusy tolik možností, že svého koaliční partnera bude držet pod krkem, protože ho vžycky bude moci obejít s někým jiným.

Realisticky nebude možné ani sehrát etudy, že účastí ve vládě se případný partner bude snažit držet Babiše od ovládnutí neuralgických institucí, kde hrozí těžký konflikt zájmů v boji o jeho osobní svobodu nebo majetek. Sem patří přinejmenším ministerstvo vnitra, spravedlnosti a financí. Žádat ve vládě v silovém poměru 3:1 něco takového je nerealistické. Představa, že při takovémto poměru může babišovský kabinet fungovat jinak než vztah kobry a králíčka, je naivní.

O tom se přesvědčili sociální demokraté v poslední vládě. To bylo pořád očekávání, jak se Babiš zkompromituje mocí. Jak se ukáže, že nemá lidi a je neschopný řídit instituce. Jak přijde o svou protestní přitažlivost. Nic z toho se nekonalo.

Představa, že by ODS ukočírovala Babiše ve výrazně slabší pozici, je naivní.

Jenže v politice nerozhodují jen zásady, principy, sliby, hodnoty a strategické úvahy o dlouhodobých zájmech. Často je úplně přebijí a zvrátí osobní ambice a podlehnutí atmosféře doby. Na to bude zjevně Babiš sázet a rozehrávat to.

Stejná úvaha platí pro Piráty a Starosty. ODS ale bude podle všeho první na Babišově mušce.

Velkou roli může sehrát čas a atmosféra. Andrej Babiš dá nabídky. Piráti a ODS odmítnou. Ve veřejném prostoru se začne spekulovat o „extremistické koalici“ Babiš–Okamura–komunisté. Začne se hořekovat, jakou tragédii by pro zemi znamenala. ODS a Piráti se dostanou pod tlak udělat „státotvorný“ čin a do kabinetu s Babišem skočit, aby zemi uchránili od populistů a extremistů.

Už ten tlak vyvolá ve stranách pnutí. Všude se můžou objevit lidé s osobní ambicí si zavládnout. Být u toho. Být u moci. Přece jsme kandidovali proto, abychom hájili zájmy svých voličů, což můžeme dělat nejlépe ve vládě. Při dobrém podání to může působit až spasitelsky. Ti, kdo uchránili zemi před čertem Okamurou. Mediální přízeň zaručena. Přesně podle starého vtipu z dob totality: Vlezl jsem tam, aby tam nebyly ještě větší svině.

Ve stranách to může začít vřít. Babiš si dá záležet, aby vytasil nabídky, které se neodmítají. Těžko říct, kam až bude ochoten zajít. Jestli se bude případně i ochoten vzdát premiérského postu, aby dal koalici svých představ dohromady.

Pak bude na lídrech namlouvaných stran, jestli dokážou své lidi udržet pohromadě, nebo je někdo převálcuje. Piráti jsou fakticky one man show Ivana Bartoše a zatím se tam nerýsuje viditelná figura, která by se mu mohla stát oponentem v disputaci o vstupu do babišovské koalice.

V ODS to bude složitější. Volby udělaly výraznou figuru z Václava Klause mladšího. Babiš na něj má podle Braunových slov políčeno. Klaus se zatím na rozdíl od Petra Fialy k účasti v babišovské koalici veřejně nevyjadřuje.

Koalice Babiše a ODS by měla velmi slabou většinu 103 hlasů. Proto si nemůže dovolit žádnou z případných koaličních stran přímo rozebrat. Může se je ale pokusit vnitřně rozkládat a manipulovat do své vlády.

Jak Piráty, tak ODS by to dlouhodobě zničilo. Ještě hůř, než koalice s Babišem zruinovala sociální demokraty.

Andrej Babiš je hegemon voleb. Zvítězil s obrovským náskokem. Vždycky toužil po vládě jedné strany. Nejčistší by bylo, aby se pokusil vládnout s menšinovým kabinetem s ad hoc podporou sněmovny. Zájemců na podporu se jistě vždycky najde dost. Ať lidé v čisté podobě vidí, jak se žije v Babišistánu.