Vládní krize v Německu

Německo se možná vyhne předčasným volbám, ve hře je velká koalice

Vládní krize v Německu
Německo se možná vyhne předčasným volbám, ve hře je velká koalice

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Německo nakonec dost možná překoná složitou politickou situaci bez předčasných voleb. Hlasování, které se ještě před několika dny zdálo nevyhnutelné, by mohlo nahradit další pokračování velké koalice CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociálních demokratů, kteří v pátek dali najevo připravenost k rozhovorům. Poprvé se zástupci těchto stran společně sejdou příští týden, na kdy je zve prezident Frank-Walter Steinmeier.

„SPD si je velmi dobře vědoma své zodpovědnosti za Německo, ale zvláště za Evropu,“ uvedl na odpolední tiskové konferenci v Berlíně šéf sociálních demokratů Martin Schulz, na něhož se v těchto dnech obrací řada evropských kolegů znepokojených situací v Německu, kde v noci na pondělí zkrachovala dosavadní jednání o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.

Schulz situaci považuje za složitou, není podle něj ale státní krizí. Jeho strana samozřejmě přijme nabídku prezidenta Steinmeiera k dalším rozhovorům. První schůzka Merkelové, Schulze a šéfa CSU Horsta Seehofera u hlavy státu se uskuteční příští týden. Sociální demokracie k rozhovorům podle Schulze přistupuje tak, že je jejich výsledek otevřený. Každý další krok při nich chce projednat ve vedení strany i poslanecké frakce. Pokud by se nakonec SPD rozhodla vyjednávat přímo o své účasti ve vládě, museli by to v hlasování schválit straníci.

Ještě v pondělí se nejpravděpodobnější variantou řešení nynější situace zdály předčasné volby, postavil se proti nim ale prezident Steinmeier, který strany důrazně vyzval k jednání s tím, že není možné jen tak vracet odpovědnost do rukou voličů.

SPD pak postupně začala měnit svůj dosud nesmlouvavý postoj k pokračování velké koalice, která je nyní jedinou realistickou možností, jak sestavit většinovou vládu. Zatímco ještě v pondělí Schulz prohlásil, že sociální demokraté nejsou k dispozici pro vstup do velké koalice a občané by znovu měli zhodnotit situaci, už ve středu hovořil o tom, že si strana je zcela vědoma své odpovědnosti v momentálně těžké situaci.

Pokud by nakonec skutečně došlo na vyjednávání s CDU/CSU o vládě, bude SPD podle pozorovatelů chtít široké programové ústupky. Pokračování velké koalice si zatím sociální demokraté nepřáli z obavy, že by vedla k jejich dalšímu oslabování, a naopak posilování okrajových stran jako je protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD).

Pokračování velké koalice mají nyní za pravděpodobné Zelení, případnou menšinovou vládu CDU/CSU a své strany považují stejně jako Merkelová za těžko představitelnou. Ve spolkové republice ještě nikdy na celostátní úrovni menšinová vláda nevznikla.

Vedle nové vlády se v příštích týdnech budou řešit i personální otázky. Týká se to především CSU, kde by o budoucnosti oslabeného šéfa strany a bavorského premiéra Seehofera mělo být rozhodnuto začátkem prosince, a sociálních demokratů, kde nemá Schulz právě nejsilnější postavení. Sociálnědemokratický ministr spravedlnosti Heiko Maas k tomu ale poznamenal, že na čtvrtečním jednání vedení strany nikdo Schulzův konec neprosazoval, ani neučinil jiný návrh pro stranický sjezd, který se uskuteční za dva týdny.

,

24. listopadu 2017