Rusové znovu otočili. Radioaktivita nepřišla od nás, tvrdí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruský podnik Majak se ohradil proti informacím, že je zdrojem radioaktivního mraku ruthenia 106. Spekulovat o tom, že mrak, který se rozšířil nad Evropou koncem září, pochází z Majaku, se začalo v úterý poté, co ruská hydrometeorologická služba Rosgidromet potvrdila, že v okolí Majaku se nachází tisíckrát větší hodnota izotopu Ru-106. Rosgidromet se nyní ohradil, že to neznamená přiznání, že mrak přišel z Ruska.
Majak prý nemůže být zdrojem Ru-106, neboť Majak prý několik let s tímto izotopem nepracuje. „V roce 2017 neprobíhala v podniku Majak výroba zářičů z ruthenia 106 a nebylo zaregistrováno, že by radionuklidy unikaly z podniku do ovzduší. Dodáváme, že práce na separaci ruthenia 106 z použitého jaderného paliva (a výroba na něm založených zdrojů ionizujícího záření) v našem podniku neprobíhá již několik let. Podnik Majak tedy nemůže být zdrojem zvýšené koncentrace ruthenia 106 v ovzduší,“ stojí v prohlášení, které Majak zaslal deníku Echo24.
Podle Majaku bylo ruthenium 106 zjištěno i v několika zemích západní Evropy a jeho extrémně vysoké hodnoty naměřeny například na Slovensku a v Rumunsku.
Proti označení Ruska za zdroj radioaktivního mraku se ohradil také Maxim Jakovenko, ředitel Rosgidrometu. „V poslední době se v médiích objevují zprávy o koncentraci ruthenia 106 v Rusku a v zahraničí. V souvislosti s tím bych chtěl zopakovat, že koncem září automatický systém monitoringu naměřil zvýšené hodnoty ruthenia 106 v ovzduší nejen v Rusku, ale i v dalších zemích: Polsku, Bulharsku, Rumunsku a v dalších. Námi zveřejněné informace neumožňují jednoznačně určit zemi, odkud naměřené ruthenium 106 pochází,“ stojí v prohlášení.
Prohlášení Majaku a Rosgidrometu je v přímém rozporu se zjištěním francouzského Institutu pro ochranu proti radioaktivitě a pro jadernou ochranu (IRNS). Ten na základě rozsáhlé analýzy dospěl ke zjištění, že původ radioaktivního mraku nejspíše pochází z Ruska a to z oblasti mezi Volgou a Uralem. Analýzu francouzských kolegů potvrdil i český Státní úřad radiační ochrany. „Místo úniku se nachází nejspíše v Rusku,“ píše úřad na svých stránkách.
Podle českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost naměřené hodnoty nejsou zdraví nebezpečné.
Podnik Majak patří do struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom a zabývá se přepracováváním použitého jaderného paliva.