V EU končí výrobní kvóty na cukr, produkce by mohla vzrůst

V EU končí výrobní kvóty na cukr, produkce by mohla vzrůst

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Evropské unii v neděli po zhruba 50 letech končí výrobní kvóty na cukr. Evropská komise předpokládá, že začne růst domácí produkce cukru i jeho vývoz. Důsledkem by měl být také pokles dovozu. Česká Agrární komora doufá v to, že se nesníží výměra polí s cukrovkou. V ČR se vyrábí stejně cukru jako v době kolem sametové revoluce. Velkým českým cukrovarům loni rostly zisky díky vysoké ceně komodity.

"Po 49 letech se bude v Evropské unii znovu volně obchodovat s cukrem. Vnímám to jako velkou příležitost k rozvoji výroby cukru v České republice. Věřím, že i neregulované tržní prostředí dosavadní výsledky v pěstování cukrové řepy a ve výrobě cukru potvrdí a že příznivou bilanci výroby cukru se i nadále podaří udržet," uvedl už dříve ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pozitivně vidí konec kvót i externího poradce Moneta Money Bank Mojmír Severin. "Trh se měl možnost připravit na zrušení již od roku 2013. I přes možné počáteční anomálie na trhu s cukrem po zrušení kvót je to příležitost potvrdit, či dokonce navýšit příznivou bilanci výroby cukru. Naše cukrovary jsou technologicky na výši a domácí zemědělci umí efektivně pěstovat cukrovku," řekl ČTK.

sběr cukrové řepy - Foto: repro BR

Cukru se v Česku v uplynulé kampani podle ministerstva zemědělství vyrobilo nejvíce za posledních 30 let. Jeho množství je prakticky stejné jako v roce 1989, i když plochy, kde se pěstuje cukrová řepa, klesly na polovinu. Na více než dvojnásobek se zvýšil výnos cukrovky.

Průmyslová výroba cukru z cukrové řepy má v Česku, stejně jako v celé Evropě, více než dvousetletou tradici. České země v tomto oboru patřily vždy mezi nejvyspělejší. První doložená várka cukru v českých zemích byla vyrobena před 230 lety. Nyní funguje v ČR sedm cukrovarů, v roce 1989 jich bylo 53. Při vstupu do EU jich však bylo už jen 11, od té doby se tak jejich počet snížil o čtyři. Aktuálně se podle státu pěstuje cukrová řepa na 65 tisících hektarech, před 28 lety to bylo 130 tisíc hektarů.

Výrobcům cukru vzrostly loni zisky, například Moravskoslezským cukrovarům z Hrušovan nad Jevišovkou na 304,5 milionu korun, tržby mu vzrostly o více než 300 milionů na 3,36 miliardy. Společnosti Tereos TDD, která patří mezi lídry tuzemského trhu s cukrem, stouply loni meziročně tržby o 18 procent na 6,5 miliardy korun. Jako důvody nárůstu tržeb uvedla firma lepší ceny cukru a lihu, ale i schopnost držet náklady na nízké úrovni a dosažení vyšších objemů výroby. Čistý zisk společnosti činil 597 milionů korun.

ČR je dlouhodobě z hlediska cukru přebytkovým regionem. Cukru se v Česku vyrobí více než 550 tisíc tun ročně, domácí spotřeba je 350 tisíc tun ročně. Vyváží se do Evropy i na Blízký a Střední východ.

sběr cukrové řepy před 50 lety - Foto: Spolkový archiv

 

1. října 2017