Čeští diplomaté zachránili Poláka z Asadova žaláře
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká diplomacie využila svého unikátního postavení v Sýrii, kde mj. zastupuje i USA, a dosáhla propuštění polského občana ze syrského vězení. Jde o 54letého Leszka Panka, jenž v zemi zmizel v roce 2015. Tehdy ho zajaly vládní síly a hrozil mu až trest smrti. Hlavní zásluhu na jeho propuštění mají velvyslankyně v Damašku Eva Filipi a šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček, informují Novinky.cz.
Diplomat Kmoníček pro Právo uvedl, že polská strana kontaktovala české diplomaty před několika měsíci.
„Za starých časů bychom se asi společně s Poláky obraceli na Francouze. I to ukazuje, jak se svět mění. A že naše diplomacie občas plave trochu „proti proudu“,“ uvedl Kmoníček.
K předání polského občana polskému velvyslanci došlo v libanonském Bejrútu. „Zůstal jsem na libanonské straně v komunikaci s naší velvyslankyní paní Filipi, která si Panka po předchozí domluvě převzala od syrských partnerů. Záměrně neříkám jména, místa, čas. Věřím, že pochopíte proč. Ale bez našich syrských přátel by to nešlo,“ dodal Kmoníček. Zároveň popřel, že by výměnu provázela nějaká finanční platba.
Kmoníček okomentoval i stav, v jakém byl polský občan s prostřelenou nohou a o berlích propuštěn. „Fyzicky na berlích, duševně také. Ale to je jen můj osobní dojem u někoho, kdo si prošel těžkou cestu,“ dodal Kmoníček.