Trump překvapil: USA přijmou migranty zadržované Austrálií
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy navzdory zpřísnění migrační politiky jsou připraveny přijmout stovky běženců, které nyní australské úřady drží v táborech na ostrovech v Tichém oceánu. USA a Austrálie se na přesídlení až 1250 žadatelů o azyl, kteří pocházejí převážně z Afghánistánu, Íránu a Iráku, dohodly již loni. Mluvčí Bílého domu ale předem varoval, že všichni přijímaní migranti budou přísně prověřeni, napsala ve středu agentura Reuters.
Na základě dohody, která byla uzavřena ještě za vlády předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy, mají do Spojených států odejít žadatelé o azyl, kteří jsou v současné době v australských zadržovacích zařízeních v ostrovních státech Papua-Nová Guinea a Nauru. Austrálie na oplátku souhlasila, že přijme migranty, kteří jsou v uprchlických táborech, jež spravují Spojené státy v Kostarice. Jde o osoby, které prchají před násilím v Guatemale, Hondurasu a Salvadoru.
Trump již v neděli ujistil Austrálii, že Washington dohodu o běžencích dodrží. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer v úterý poskytl další podrobnosti. „Tato dohoda se týká 1250 lidí, kteří jsou převážně drženi na ostrově Papua-Nová Guinea,“ řekl Spicer novinářům ve Washingtonu. „Budou ale v souladu s novými opatřeními všichni nesmírně přísně prověřeni,“ dodal.
Trump v pátek podepsal výnos, jímž s okamžitou platností dočasně pozastavil program USA pro přijímání uprchlíků. Do odvolání rovněž zakázal vstup migrantům ze Sýrie a na 90 dní občanům Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu, tedy zemí s převážně muslimským obyvatelstvem. Přechodné omezení, které vzbudilo mezinárodní protesty i zmatky v letecké dopravě, se má uvolnit až po zpřísnění prověrek a přezkoumání mechanismu přijímání migrantů.
Austrálie dlouhodobě uplatňuje přísnou azylovou politiku, jež znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi a posílá je do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Za provozování táborů Canberra těmto zemím platí. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převaděčstvím a nelegální migrací.