Rusko začíná výrobu „neviditelného“ bombardéru. Unese 30 tun výzbroje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rusko začne po letech vývoje s výrobou nového „neviditelného“ bombardéru. Letoun, který nebude možné zachytit pomocí radaru, by mohl poprvé odstartovat už v roce 2021. Ve svém arzenálu bude mít nejen třicet tun bomb, ale také rakety ovládané umělou inteligencí s doletem až 7 000 kilometrů. S odkazem na ruská média o tom informoval server The Aviationist.
Nový bombardér s označením PAK DA (zkratka od Perspektivní letecký komplex – dalekonosné letectví) by měl v ruském letectvu nahradit dosluhující letouny TU-95 a TU 22M3. K obměně flotily by mohlo dojít už na začátku roku 2021, kompletně by pak měla být dokončena o dva roky později. PAK DA je ve vývoji už od roku 2013, s jeho nasazením do služby se původně počítalo až kolem roku 2030.
„Neviditelný“ letoun by díky své konstrukci ve tvaru křídla a hladkým tvarům měl být nezachytitelný pomocí radarových systémů. Narozdíl od svých amerických protějšků X-51 a Falcon HTV-2 však nedokáže překonat rychlost zvuku. Tento nedostatek však bude moci kompenzovat mnohem těžší výzbrojí.
„Je nemožné sestrojit bombardér nesoucí rakety, který bude zároveň neviditelný a nadzvukový. To je také důvod, proč je důraz kladen právě na stealth prvky. PAK DA ponese rakety řízené umělou inteligencí s doletem až 7 000 kilometrů. Takováto střela pak dokáže měnit svůj směr, výšku letu a rovněž rychlost, aby lépe unikla z dosahu radaru. Na podobných raketách už pracujeme,“ sdělil ruskému deníku Rossijskaja Gazeta velitel ruského letectva Viktor Bondarev.
Kromě počítačem řízených střel bude na palubě nového letounu také dalších 30 tun klasických bomb.
Rusko navíc kromě projektu PAK DA plánuje vývoj dalších modelových verzí „neviditelných bombardérů“. Vojenští konstruktéři by prý ihned po uvedení nejnovější verze nezachytitelného bombardéru měli rozpracovat novou, už šestou generaci těchto strojů. Tu by chtělo Rusko zařadit do výroby kolem roku 2050.