Rusové hacknuli ukrajinským vojákům mobily, pak přes GPS zaměřovali děla
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruští hackeři napojení na Kreml zajistili proruským separatistům na východě Ukrajiny velkou výhodu. Infikovali totiž mobily ukrajinských vojáků a zaměřovali díky nim postavení ukrajinského dělostřelectva. Podle všeho se jednalo o ty samé hackery, kteří během prezidentské kampaně útočili na americkou Demokratickou stranu. Píše o tom agentura Reuters s odvoláním na společnost CrowdStrike, která se zaměřuje na kyberbezpečnost.
Hackerům se podle agentury Reuters podařilo proniknout do aplikace, kterou používají ukrajinští dělostřelci. Díky tomu byli schopní sledovat ukrajinskou komunikaci a také zjistit dislokaci jednotlivých baterií. Údajně tak činili prakticky po celou dobu války na Donbase – od konce roku 2014 až do současnosti.
Informace o postavení děl nepřítele přitom představují velkou výhodu. Separatisté díky hackerům mohli vědět například to, ve kterém sektoru mají Ukrajinci nejméně děl a kde je tudíž jejich obrana nejslabší. Přeskupení děl a jejich soustředění na jednom místě poblíž frontové linie zase může prozradit chystanou ofenzivu. Stejně tak je možné na nepřítele navést vlastní dělostřelbu.
Podle zprávy společnosti CrowdStrike se pravděpodobně jedná o ty samé hackery, kteří v posledních měsících útočili na americké demokraty. Konkrétně se má jednat o skupinu Fancy Bear známou rovněž jako APT 28. Tato skupina je podle představitelů amerických tajných služeb napojená na ruskou vojenskou rozvědku GRU, píše Retuers.
Tím, že se hackeři pomocí malwaru nabourali do ukrajinské aplikace, podle společnosti CrowdStrike „rozšířili ruské schopnosti v kyberprostoru až k předním liniím na bojišti“. Zpráva společnosti CrowdStrike zmiňuje také to, že hackeři se nabourávali do mobilních telefonů s operačním systémem Android. Jednalo by se o první případ, kdy se hackeři ze skupiny Fancy Bear nabourali do zařízení se systémem Android, stojí dále ve zprávě.
Na východě Ukrajiny v současné době oficiálně platí příměří dojednané v polovině února 2015 v běloruském Minsku. Podle podmínek příměří by jak Ukrajinci, tak proruští separatisté měli stáhnout těžkou techniku od frontové linie. Na Donbase ale i nadále dochází ke srážkám, při nichž umírají lidé. Z porušování příměří se navzájem obviňují obě strany.