Jako před amnestií. Za mřížemi už je stejně lidí jako před čtyřmi lety
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Amnestie, kterou vyhlásil Václav Klaus na sklonku svého prezidentského úřadu, situaci ve věznicích nezlepšila. Po čtyřech letech se počet trestaných recidivistů vrátil na původní počet v roce 2013. Informují o tom Lidové noviny.
Počet vězňů neustále roste, velká část je za mřížemi opakovaně. Před čtyřmi lety vězeňská služba evidovala 3193 znovu trestaných, loni už to bylo 4384 lidí. A rovněž rostou čísla vícenásobně odsouzených lidí, informují Lidové noviny (LN).
Václav Klaus si tehdy stál za svým rozhodnutím i přes množství kritických ohlasů. „Jsem přesvědčen, že šlo o správné rozhodnutí. Až vychladnou horké hlavy, ukáže se to,“ obhajoval Klaus v lednu 2013 svou amnestii. Za dva roky však byla již čtvrtina recidivistů znovu ve vězení a tato tendence se neustále zvyšovala, uvádí LN.
Loni bylo za mřížemi jen o 40 lidí méně než před amnestií, a to i přes pokusy ministerstva spravedlnosti negativní trend zastavit. Zatím však řeší nedostatek věznic. Ministerstvo chce přeplněnost věznic řešit například efektivnějším využíváním alternativních trestů typu peněžitého trestu. V jejich počtech Česká republika zaostává za západní Evropou.
Alternativním trestem je i domácí vězení. Ministerstvo nyní připravuje zadávací dokumentaci k výběrovému řízení na dodavatele elektronických náramků. „Harmonogram se nicméně o několik týdnů prodloužil důkladnou testovací fází,“ uvedla dříve mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová pro Echo24.
Souboj s recidivou je podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) běh na dlouhou trať: „Ptát se dnes, proč ještě neklesla recidiva, když máme dva roky novou koncepci do roku 2025, je stejné jako jít se projít lesem, který jsme předloni vysadili,” uvedl Pelikán pro LN. To je podle Pelikána důvod, proč se změny projevují jen velmi pomalu.
Pozitivní trend je naopak ve zvyšování zaměstnanosti vězňů už během výkonu trestu. Tam se daří. V roce 2015 pracovalo 6021 vězňů, aktuálně vězeňská služba registruje 8879 mužů a žen, kteří si vydělávají i za mřížemi, což je přibližně 54 procent vězněných, píší LN.
Ministerstvo spravedlnosti se chce zaměřit i na prevenci. Pomoci by mohl i metodický pokyn k zaměstnávání vězňů, který ministerstvo vydalo koncem července. To se týká firem, které by se ucházely o veřejnou zakázku. Podmínkou pro její zisk by nově mohlo být zaměstnání vězňů či lidí se záznamem v trestním rejstříku.
Na vypracování metodiky pro zadavatele zakázek spolupracoval Pelikánův úřad s ministerstvy práce, průmyslu a pro místní rozvoj i s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, Vězeňskou službou ČR a Probační a mediační službou. Materiál bude podle ministerstva spravedlnosti dále upravován podle potřeb praxe. Na přelom září a října také ministerstvo naplánovalo k této problematice odbornou konferenci.