KULTURNÍ TIPY

Návštěvy chodí nenadále

KULTURNÍ TIPY
Návštěvy chodí nenadále

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jak nám dupou uherští králíci

Když se skrze film U moře pokusila coby autorka i režisérka vystihnout své rodinné, přesněji partnerské rozpoložení Angelina Jolie, byl z toho do roka rozvod s Bradem Pittem (jenž v tomto filmu své manželce hrál). Maďarský scenárista a režisér Szabolcs Hajdu je odvážnější, do svého filmu Rodinné štěstí zapojil nejen svou ženu, ale i děti. Zatímním výsledkem je třeba hlavní cena na letošním ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. K rozpadu režisérovy rodiny snad nedojde, ostatně jeho téma je optimističtější než to, které si zvolila americká kolegyně. Hajdu zachycuje přetvářku, kterou si nasazujeme, jsme-li nuceni po delším čase žít pod jednou střechou s příbuznými, s nimiž se jinak vídáme jen sem tam na nějaké oslavě. Ta maska pomáhá přetrpět společné chvíle, než zjistíme, že je zbytná, protože svou rodinu prostě máme rádi.

Z filmu Rodinné štěstí - Aerofilms

Rodinné štěstí
Scénář a režie: Szabolcs Hajdu
Kamera: Csaba Bántó, Flóra Chiltonová, Dávid Gajdics, Betti Hejüszová a mnozí další
Hrají: Erika Tankóová, Orsolya Török-Illyésová, Szabolcs Hajdu, Domokos Szabó, Lujza Hajduová a další.
V kinech od 6. října.

Malůvky v císařském temném lese

Pozoruhodný, přehlížený, třebaže vlastně vlivný výstavní prostor současnosti jsou chodby velkých nákupních center. Co se tam vlastně děje, jaký vliv mají zdejší prezentace na vkus publika? Vnímá je vůbec někdo? A jak? Třeba v Plzni se teď poměrně vtipně rozhodli předvést, že aktuální móda selfie není nová a že člověk byl obrazovým zachycením sebe sama posedlý odedávna. Proto představují autoportréty deseti malířů zvučných a oceňovaných jmen, jsou tu: Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh, Rembrandt van Rijn, Raffaello Sanzio da Urbino, El Greco, Pablo Picasso, Edgar Degas, Jan van Eyck, Albrecht Dürer a Frida Kahlo. Pozor ale na ta lákadla: „Všechny obrazy jsou prodejní a po skončení výstavy bude možné si je zakoupit.“ To už spíš: doprovodný program slibuje focení s obrazy a možnost namalovat vlastní autoportrét. Chybí tomu už jen Zdeněk Škromach.

Frida Kahlo: Autoportrét jako Tehuana aneb Diego v mých myšlenkách (1943) - Banco de México Diego Rivera & Frida Kahlo Museums Trust, México

Výstava Miluju selfie začíná v OC Plzeň 7. října a trvá do 22. října.

Vítací výbory nebudou čekat

Kdo je pták Ohnivák? Ve skutečnosti je to krkavec, který se stane průvodcem na cestách poznání princezny Albi. To je velmi poslušná, trochu bledá dívka, které tragicky zahynul autoritativní otec-král. Princezna ve svém osiření nenajde útěchu, naopak uvědomění, že je třeba žít a opět probudit dítě v sobě. Takže klasický quest dětské duše, kde sama cesta, aniž to hrdinové vědí, je vlastně cíl. V tomto případě vede kouzelnou mytickou krajinou symbolů do podsvětí. A ovšemže princezna na své pouti nazpět k sobě plní všelijaké úkoly: Jak si poradí s nesnesitelnou kukačkou z hodin? Porazí nebo se smíří se svým ohnivým dvojčetem? Pomůže nějak kamarád spadlý z nebe? Jaké tajemství v sobě ukrývá pták Ohnivák? Dramatička Daniela Fischerová ve vrcholné formě, kladenské divadlo rovněž, bylo by škoda to jen tak propásnout a neslyšet zpěv ptáka Ohniváka.

Daniela Fischerová: Pták Ohnivák, inscenace Národního divadla z roku 2000 - Archiv Národního divadla

Daniela Fischerová: Pták Ohnivák
Režie: Braňo Mazúch
Hudba: Alessandro La Rocca
Výtvarník: Jan Brejcha
Premiéra v kladenském Divadle Lampion 8. října v 17:00. Reprízy tamtéž 11., 15. a 24. října.
www.divadlolampion.cz

Nejlíp jim bylo, když nevěděli

Jakékoli zpracování pohnutých osudů z minulosti je vděčné a přitažlivé, proč by následující mělo být výjimkou: knižní sbírka příběhů obětí totalitní zvůle v Československu zahrnuje časově všecky dějinné kotrmelce, které obyvatelé českých zemí prožili v minulém století. Čili jsou tu války, nacistická i sovětská okupace, zkušenosti z komunistických lágrů, soudních monstrprocesů, ale samozřejmě i případy vzdoru totalitě. Zvlášť jímavé jsou příběhy těch, kdo se narodili tak akorát, aby stihli v plné síle být pronásledováni totalitní mocí nacistickou i komunistickou. Ostatně jedna z pamětnic k tomu podotýká: „Čím je člověk víc pod tlakem, tím se chová líp.“ Platí to pro vojáky z československé posádky, která jako jediná v zemi se postavila v roce 1939 Němcům, stejně jako to platí pro občana, který než aby se upsal StB, raději volil život v šikaně.

Paměť národa (kol.): Příběhy hrdinů 20. století
Vydalo nakladatelství Plus roku 2016. 440 s. 349 Kč.
www.albatrosmedia.cz