Slavný fotograf Kratochvíl se probral z umělého spánku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Antonín Kratochvíl, český fotograf s řadou ocenění a jedna z nejvýznamnějších postav světové fotografie, se po dlouhých týdnech beznaděje probral z umělého spánku. Ve Fakultní nemocnici Motol bojoval o život i na své sedmdesátiny, ale jak je vidět, zázraky se dějí. Přesně tak komentoval jeho „znovuzrození” přítel a rovněž fotograf Jaroslav Kučera.
„Nejlepší zpráva dne: náš kamarád fotograf Tonda Kratochvíl bude brzy ozdobou nejen fotografické společnosti. Všechny pozdravuje a těší se na dokončení své monografie. Svoje sedmdesátiny 12. dubna ‚prospal‘, ale myslím, že pozdní oslava bude o to hezčí. Vždyť se takřka znovu narodil,“ napsal Kučera na Facebook a přidal snímek z nemocničního pokoje.
Kratochvíl emigroval z Československa v roce 1967. Žil v Rakousku a Nizozemsku, odkud se nakonec přestěhoval do USA. Živil se nejen reportážní fotografií, ale díky práci pro americké časopisy a noviny začal fotit i světové hvězdy. V 70. letech fotil život za železnou oponou a stejně tak po jejím pádu, což zaznamenal ve fotografické knize „Broken Dream: Twenty Years of War in Eastern Europe“.
Jako fotoreportér pracoval na místech válečných konfliktů, fotil genocidu v Zaire a Rwandě, utečence v Bosně i v Afghánistánu, oběti epidemie AIDS v Zimbabwe a pašeráky drog v Guatemale.
Za svou dokumentární fotografii byl mnohokrát oceněn, třikrát získal cenu v rámci World Press Photo. V roce 1997 získal dokonce první cenu WPP v kategorii Portrét, v roce 2002 v kategorii Hlavní zprávy za snímek obchodníků s narkotiky ve vězení v Barmě. Za fotografii konžské ženy prodávající maso ulovených zvířat získal cenu v kategorii Příroda a životní prostředí.