Světoví politici se loučili s Kohlem. Přijel Clinton i Medveděv, z Česka Brabec
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zádušní mší a vojenskou ceremonií v západoněmeckém Speyeru skončila večer oficiální část smutečního rozloučení s bývalým německým kancléřem Helmutem Kohlem. Po ní má být Kohl za přítomnosti nejbližších pohřben na zdejším hřbitově. Už odpoledne se s tímto velikánem německé i evropské politiky, který zemřel před dvěma týdny ve věku 87 let, rozloučila asi tisícovka lidí v ulicích jeho rodného Ludwigshafenu. V Evropském parlamentu ve francouzském Štrasburku se mu zase předtím poklonili světoví státníci.
Na prvním evropském smutečním obřadu, který začal po 11:00, politici Kohla ocenili jako giganta poválečné politiky, velkého Evropana nebo strůjce znovusjednocení Německa. Projevy pronesli například německá kancléřka Angela Merkelová nebo bývalý americký prezident Bill Clinton.
Podobně jako oni o Kohlovi hovořili i lidé v ulicích Ludwigshafenu, kam rakev s jeho tělem ze Štrasburku přepravil vrtulník. Smuteční kolonu, která městem projela po 15:00 hodině, lidé zdravili klidným potleskem. Někteří si posléze televizi Phoenix postěžovali, že kolona městem projela příliš rychle a oni tak neměli dostatek času k poslední pokloně.
Memorial service for Helmut #Kohl in EP Strasbourg: many more PHOTOs now available for download: https://t.co/K1eKEbq9Wa pic.twitter.com/de98PlQ5sq
— EP Audiovisual (@europarlAV) 1. července 2017
Do německé vlajky zahalená rakev s ostatky Kohla pak dorazila ke břehu Rýna, kde už na ni čekala loď Mainz. Na katafalku na její palubě rakev doprovázená nejbližšími, včetně jeho manželky Maike Kohlové-Richterové, urazila asi pětikilometrovou cestu do Speyeru. Krátká plavba po Rýnu, který tvoří i část německo-francouzské hranice, byla především symbolická. Dlouholetý křesťanský demokrat je totiž považován za jednoho z politiků, kteří nejvíce přispěli ke sblížení obou zemí po druhé světové válce.
V císařském dómu ve Speyeru se v podvečer uskutečnila zádušní mše za účasti zhruba 1500 pozvaných hostů, mezi kterými byla i kancléřka Merkelová nebo spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Venku přímý přenos rekviem podle televize ARD sledovalo v nepříliš příznivém počasí zhruba 1000 až 1500 lidí.
Mši následoval vojenský ceremoniál, po němž má být Kohl za přítomnosti části rodiny a blízkých přátel pohřben. Poslední rozloučení s bývalým kancléřem však poznamenaly vyhrocené vztahy v jeho rodině, a proto se ho neúčastní ani jeden z jeho dvou synů, ani Kohlova vnoučata. Zejména Kohlův starší syn Walter kritizoval způsob, jakým se na přípravě pohřbu podílela vdova Kohlová-Richterová, i to, že jeho otec nebude pohřben v rodinném hrobě v Ludwigshafenu, kde leží i jeho první žena.
„#Kohl and Mitterand were able to overcome the terrible memories of their generation,“ French President #Macron on #HelmutKohl pic.twitter.com/1Mepz17LCz
— DW | Europe (@dw_europe) July 1, 2017
Kohl a jeho druhá žena se pro zhruba padesátitisícový Speyer rozhodli zřejmě kvůli zvláštnímu vztahu, který k němu exkancléř vždy měl. Projevoval se i tím, že do tamního císařského dómu zval řadu zahraničních státníků. V roce 1993 do něj zavítal i s tehdejším českým prezidentem Václavem Havlem.
Helmut Kohl se narodil 3. dubna 1930 a zemřel letos 16. června. V čele spolkové vlády stál déle než kdokoliv jiný, a to celkem 16 roků mezi lety 1982 a 1998.
Join us now live for the ceremony honouring Helmut Kohl‘s legacy: https://t.co/z8ywyyCeKf #HelmutKohl pic.twitter.com/fobKk2xsbM
— European Commission (@EU_Commission) July 1, 2017
We are paying our last respects to Helmut Kohl, a Great European and statesman. Here my speech: https://t.co/i1Rnl4Ijfm pic.twitter.com/cOOJ8YUME3
— EP President Tajani (@EP_President) July 1, 2017