Němci chtějí udělit azyl tureckým novinářům a vědcům, které perzekvuje stát
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německo je připraveno pomoci a případně i udělit azyl tureckým novinářům a vědcům, které perzekvuje režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V rozhovoru s listem Die Welt to řekl náměstek ministra zahraničí Michael Roth. Podle kancléřky Angely Merkelové se bude vláda snažit, aby Ankara dodržovala základní lidská práva a Turci tak o azyl v Německu žádat nemuseli.
„Všichni kritičtí jedinci v Turecku by měli vědět, že spolková vláda stojí solidárně při nich. Existují (u nás) různé programy, které jsou otevřené i tureckým vědcům a novinářům,“ řekl člen vládní sociální demokracie Roth.
Podle kancléřky Merkelové bude vláda pokračovat ve svém úsilí a tlaku na Ankaru, aby přestala porušovat principy parlamentní demokracie a právo na svobodu vyjadřování. „Pracujeme politicky nejprve na tom, aby v Turecku nevznikala situace, která by lidi nutila žádat o azyl,“ uvedla Merkelová po setkání s norskou premiérkou Ernou Solbergovou v Berlíně.
„Německo je kosmopolitní zemí a v zásadě otevřenou všem politicky pronásledovaným (osobám). (Tito lidé) mohou v Německu požádat o azyl. Neplatí to rozhodně pouze pro novináře,“ dodal. S žádostí o azyl se na Berlín obrátilo již několik bývalých tureckých diplomatů, připomněla agentura AFP.
To, co se nyní odehrává v Turecku, nemá podle Rotha nic společného s evropským pojetím právního státu, demokracie a svobody médií. Evropská komise prý též ve středu zkritizuje Ankaru v pravidelné zprávě o pokroku v přístupových jednáních.
Po červencovém pokusu o puč turecké úřady poslaly do vazby přes 32.000 lidí a na 100.000 jich připravily o práci. Čistky se dotkly vojáků, soudců, policistů i učitelů, ale také opozičních poslanců, starostů a novinářů. Uzavřeno bylo kolem 170 novin, časopisů, televizních stanic a zpravodajských agentur. Podle tureckého svazu novinářů přišlo o práci na 2500 žurnalistů.
Známý turecký novinář Can Dündar nedávno ve Štrasburku prohlásil, že v Turecku je ve vězeních více novinářů, než v Rusku, Íránu nebo Číně. EU přitom podle něj nad represemi zavírá oči, aby Erdogan nepustil příval migrantů do Evropy.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.