KAUZA ČAPÍ HNÍZDO

Rozhodnutí v kauze Babišova Čapího hnízda se znovu odkládá

KAUZA ČAPÍ HNÍZDO
Rozhodnutí v kauze Babišova Čapího hnízda se znovu odkládá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Závěry vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, kde vyšetřovatelé zkoumají, zda ministr financí Andrej Babiš (ANO) získal padesátimilionovou dotaci z evropských peněz neoprávněně, se odkládají. Přitom rozhodnutí, zda padne případné obvinění, mělo být známé do tohoto pátku. Státní zástupce lhůtu znovu posunul, řekla serveru Echo24 mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Případ je politicky citlivý i z důvodu blížících se parlamentních voleb a křehkým vztahům v koalici.

„Prověřování bude i nadále pokračovat. Lhůta se bude i nadále prodlužovat,“ uvedla mluvčí Zenklová s tím, že zatím není jasné, dokdy bude vyšetřování ještě trvat. Prodloužení termínu, který byl stanoven do konce března, zdůvodnila tím, že „je potřeba ještě dalších úkonů“. 

Lhůtu přitom už státní zástupce policii na prošetření posunul, a to v loňském listopadu. Původně mělo být o případném obvinění jasno už koncem loňského roku. Zenklová tehdy argumentovala tím, že celá věc je velmi komplikovaná a je třeba se probrat velkým množství dokumentů.

Případ luxusního rezortu Čapí hnízdo patřící nyní do holdingu Agrofert, který založil Babiš, řeší hospodářská kriminálka. Na základě anonymního trestního oznámení kriminalisté prověřují, jestli dosáhla na padesátimilionovou dotaci z Evropské unie oprávněně.

Dotace byla určena pro malé a střední firmy, což Agrofert není. Nicméně ministr financí a šéf hnutí ANO, kterému tehdy holding patřil, se vloni bránil tím, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Čapí hnízdo řeší i v Bruselu

Farma Čapí hnízdo patřila do roku 2007 do holdingu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá firma dosáhla na evropské dotace ve výši padesát milionů korun. Firma z koncernu Agrofert by ji podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy koncernu.

Celou kauzou kolem Babišova luxusního resortu se také zabývá Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Jak dlouho bude trvat toto vyšetřování, úřad nezveřejnil. V březnu však informoval, že v roce 2014 průměrná doba vyšetřování byla 21 měsíců. „Od té doby se délka vyšetřování významně zkrátila,“ napsal tiskový odbor Evropského úřadu proti korupci. 

, bp