UNICEF: Z Barmy do Bangladéše uteklo 240 000 rohingských dětí

UNICEF: Z Barmy do Bangladéše uteklo 240 000 rohingských dětí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na 240 000 dětí z muslimské menšiny Rohingů uprchlo v posledních třech týdnech před násilím z převážně buddhistické Barmy do sousedního Bangladéše. Odhad v pátek zveřejnil Dětský fond OSN (UNICEF), podle kterého je mezi rohingskými běženci 60 procent dětí. Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že se v souvislosti s neklidnou situací v barmském Arakanském státě objevily výhrůžky teroristickými útoky ve velkých městech Barmy, jako je Neipyijto, Rangún, Mandalaj a Moulmein.

Barma Rohingy neuznává jako etnikum, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Od 25. srpna uteklo z barmského Arakanského státu odhadem 391 000 Rohingů, převážně žen a dětí. Je mezi nimi i 36 000 dětí mladších jednoho roku, uvedla mluvčí UNICEF Marixie Mercadová. Počet těhotných a kojících žen mezi rohingskými migranty odhaduje na 52 000.

Nejnovější vlna násilí v Barmě začala, když povstalci z řad Rohingů 25. srpna zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť v barmském Arakanském státě. Armáda zahájila protiofenzivu, jejímž cílem je podle kritiků vyhnat Rohingy z Barmy. Při střetech mezi Rohingy a bezpečnostními složkami přišly o život stovky lidí.

Ministerstvo zahraničí ČR doporučuje, aby čeští občané při návštěvě Barmy dbali zvýšené ostražitosti, vyhýbali se shromážděním velkého počtu osob, dbali pokynů místních bezpečnostních složek a omezili návštěvy velkých obchodních center v uvedených městech.

Humanitární organizace barmské vojáky obviňují, že se dopouštějí na Rohinzích mučení, vražd, hromadného znásilňování a žhářství. Barmská armáda naproti tomu tvrdí, že vede legitimní bezpečnostní kampaň proti rohingským povstalcům a odmítla, že by jejím terčem byli civilisté.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) zveřejnila satelitní snímky, které podle ní svědčí o organizovaném vypalování rohingských vesnic v západní Barmě. AI uvedla, že od 25. srpna zaznamenala nejméně 80 velkých požárů v osídlených oblastech Arakanského státu.

Svědci AI popsali, že členové barmských bezpečnostních sil vesnice obkličují, střílí do prchajících lidí a zapalují jejich domy. Organizace rovněž uvedla, že má důvěryhodné zprávy o tom, že rohingští radikálové zapalují domy buddhistických Arakanců. Podobné zprávy ale nelze ověřit, protože barmská vláda oblast uzavřela.

„Důkazy jsou nepopiratelné – barmské bezpečnostní složky cíleně zakládají v Arakanském státě požáry, aby vyhnaly Rohingy z Barmy. Není o tom sporu: jde o etnickou čistku,“ uvedla Amnesty International. Za etnickou čistku označil operace barmských bezpečnostních sil již dříve vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

Na 240 000 dětí z muslimské menšiny Rohingů uprchlo v posledních třech týdnech před násilím z převážně buddhistické Barmy do sousedního Bangladéše - ilustrační foto shutterstock

 

,

15. září 2017