Umělci vyzvali občany podhradí k neklidu. Podpořte demokracii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Desítky umělců vyzvaly českou veřejnost ke shromážděním na podporu demokracie. Kritizovali kroky vlády a prezidenta, hlavně ve vztahu k Číně. Při příležitosti státního svátku to v pátek sdělila skupina umělců sdružená v Petičním výboru na obranu demokracie. V rámci akce Týdny občanského neklidu by podle nich lidé, kteří se k výzvě připojí, měli zasílat stanoviska představitelům státu, otevřít školy, divadla či galerie diskusím, případně i stávkovat.
„Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí. Nejvyšší ústavní činitelé v dopise čtyř slibují oddanost čínské republice. Čínská vláda povýšeně reaguje, že po slovech musí následovat činy. Tato hanba nás vrací do minulosti. K obratu republiky na Východ nemá vedení státu mandát,“ píše se v prohlášení, jehož text přednesli herec a zpěvák Vojtěch Dyk a prezident Karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška na videu.
Autory prohlášení kromě nich jsou ředitel kulturního centra La Fabrika Richard Balous, divadelní režisér Jan Burian, ředitel činohry Národního divadla Michal Dočekal, dramatik a novinář Karel Steigerwald a herečka Eva Salzmannová. K prohlášení se připojily další desítky umělců, například herci Miroslav Donutil, Bolek Polívka či Anna Geislerová, režiséři Jan Hřebejk a Šimon Caban, zpěváci a hudebníci Dan Bárta, Eva Pilarová nebo Soňa Červená či spisovatelka Radka Denemarková.
Čína v minulých dnech hrozila Česku zhoršením vztahů kvůli setkání tuzemských politiků s tibetským duchovním dalajlamou. V reakci na to pak prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předsedové obou parlamentních komor vydali prohlášení o respektu k územní celistvosti Číny, jejíž armáda Tibet v roce 1950 obsadila. Umělci chtějí, aby parlament k prohlášení ústavních činitelů zaujal stanovisko a vláda deklarovala příslušnost k mezinárodnímu d emokratickému společenství.
Omluvte se za hrubosti a lži, vyzvali Zemana umělci
V prohlášení se obracejí také na prezidenta Zemana. „Žádáme prezidenta, aby ustal v šíření hrubostí a lží a omluvil se za ně,“ sdělili. Zeman údajně odmítl udělit dnes státní vyznamenání přeživšímu holokaustu Jiřímu Bradymu, protože se Bradyho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), setkal s dalajlamou. Hrad to popírá. Hrad se také odmítá navzdory pravomocnému rozsudku omluvit vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za to, že Zeman označil jejího děda za autora článku „Hitler je gentleman“.
Lidé by podle umělců měli pořádat občanská shromáždění na podporu demokracie, diskuse nebo posílat podepsané výzvy a stanoviska petičnímu výboru a představitelům státu. „Text prohlášení nikoho k ničemu nezavazuje. Chce být chápán jen jako inspirace pro toho, kdo nechce zůstat pasivní,“ píší. „Sedmnáctého listopadu se opět sejděme na náměstích a zvažme další kroky, nutné na ochranu demokracie,“ doplnili.
Prohlášení nejvyšších ústavních činitelů ke vztahu s Čínou a situaci kolem vyznamenání Bradyho kriticky komentoval na svém webu i divadelník, hudebník a spisovatel Jiří Suchý. „Do Prahy přijel dalajlama. Díky této návštěvě jsme se oficiálně dověděli, že naši politici musí získat povolení od cizí velmoci, s kým se smějí, či nesmějí setkat. To jsme dopadli,“ napsal. V případě Bradyho pak Hrad podle Suchého projevil „nepochopitelnou absenci velkorysosti“. „Že tato nepříjemná situace, ať už k ní došlo jakkoliv, nebyla důstojně vyřešena, mě naplňuje lítostí,“ doplnil.