Krádež virtuální měny

Čechovi, který ukradl bitcoiny za sto milionů, hrozí až 18 let vězení

Krádež virtuální měny
Čechovi, který ukradl bitcoiny za sto milionů, hrozí až 18 let vězení

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Případ ukradených bitcoinů spojených s internetovým Sheep Marketplace – „Ovčím tržištěm“ jde k soudu. Krajské státní zastupitelství v Brně podalo obžalobu na Tomáše Jiříkovského, kterého viní z krádeže, z obchodování s drogami a nedovoleného ozbrojování. Hrozí mu 10 až 18 let vězení, řekl mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma.

O krádeži virtuální měny bitcoin z takzvaného Ovčího tržiště média psala už v roce 2013 v souvislosti s jeho uzavřením. Ukradená částka, o které se hovořilo, činila 109 milionů korun. Až nyní se celá věc přesune k soudu. Policie na konci ledna podala návrh na obžalobu programátora Jiříkovského, policisté navrhli obžalovat i jeho manželku Evu, která podle policie pomáhala ukradené peníze legalizovat. Krajské státní zastupitelství už na oba obžalobu podalo.

„Na muže jsme podali obžalobu pro trestné činy nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami, krádeže a nedovoleného ozbrojování. Na ženu pro zločin legalizace výnosu z trestné činnosti,“ uvedl Olma. Doplnil, že ženě hrozí tři až osm let vězení.

Liší se ale částka, pro kterou je Jiříkovský obžalovaný. Jak řekla jihomoravská policejní mluvčí Štěpánka Komárová, muž podle obžaloby ukradl bitcoiny v hodnotě asi 16,1 milionů. Muže také viní z toho, že zprostředkoval obchody s drogami asi za 5,2 milionů. „Jiná trestná činnost nebyla zatím prokázána,“ uvedla mluvčí.

Ilustrační snímek - FOTO: Shutterstock

Jiříkovský tržiště Sheep Marketplace provozoval. Fungovalo jako neveřejný internet zabezpečený šifrovanou sítí Tor. Podle policie se na něm obchodovalo s nelegálními omamnými látkami. A právě to může hrát svoji roli v rozdílné částce, poškození se totiž musí na policii přihlásit.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem.

Protože není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se snadno přesouvat, často měnu využívají ti, kdo se chtějí vyhnout kontrole svého kapitálu.

Kurz bitcoinu je ve srovnání s oficiálními měnami velmi rozkolísaný a snadno podléhá spekulacím. Na rozdíl od běžných měn za sebou nemá žádnou reálnou oporu v podobě ekonomiky, na jejíž výkon by byl navázán.

,

2. dubna 2017