Státní rozpočet na konci června v přebytku 4,6 miliardy Kč
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Státní rozpočet se ke konci června vrátil do plusu, přebytek byl 4,6 miliardy Kč. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Květnový schodek činil 18,7 miliardy korun. Loni ke konci června byl rozpočet v přebytku 40,6 miliardy korun. Za meziročním zhoršením stojí podle ministerstva především nižší příjmy z EU. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.
Příjem peněz z EU klesl ke konci června meziročně o 69 miliard korun. Především v první polovině loňského roku byly propláceny relativně vysoké objemy unijních peněz. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci června ve schodku 13,2 miliardy korun a loni ke konci června ve schodku 30,8 miliardy korun, uvedlo ministerstvo.
4,6 mld. Kč činí půlroční přebytek státního rozpočtu. Inkaso DPH + 22,2 mld. Kč již nyní překračuje plánovaný růst na celý rok o 1,4 mld.
— Ministerstvo financí (@MinFinCZ) 3. července 2017
Ke konci června příjmy rozpočtu meziročně klesly o 20,9 miliardy na 634,5 miliardy korun. Výdaje stouply o 15,1 miliardy na 629,9 miliardy korun.
Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 14,5 miliardy na 125,3 miliardy korun. Za poslední tři měsíce roste podle MF inkaso DPH dvojciferným tempem, a to i přesto, že se růst výdajů na konečnou spotřebu vlády a domácností pohybuje okolo šesti procent. Vyšší tempo růstu výběru DPH je důsledkem hlavně pozitivních dopadů loňského zavedení kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb (EET), upozornilo ministerstvo.
„Finance státu se podle všech dostupných ukazatelů nacházejí v dobrém stavu. Největší příspěvek ke zlepšení státní kasy obstaral výběr DPH. Za takovým zlepšením zřejmě musí stát jak lepší daňová disciplína, vynucená opatřeními státu, tak vyšší dynamika růstu ekonomiky,“ řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Dynamika výběru sociálního pojistného měsíc po měsíci akceleruje, což podle něj naznačuje, že růst mezd nabírá na tempu. U výdajů rozpočtu nadále trvá meziroční propad investic, což saldo rozpočtu také zlepšuje, i když nežádoucím způsobem, podotkl.
Schodek rozpočtu očištění o vliv evropských peněz ukazuje podle analytika Komerční banky Marka Dřímala na pokračující problém českých veřejných financí. „Centrální vláda ani v dobách výrazného růstu ekonomiky a minimální nezaměstnanosti nehospodaří s přebytkem či vyrovnanou bilancí, protože zároveň prudce zvyšuje výdaje. Na konci roku očekáváme schodek 45 miliard korun,“ odhadl.
Výběr spotřebních daní včetně tzv. energetických daní a odvodu z elektřiny ze slunečního záření stoupl o 0,5 miliardy na 72,5 miliardy Kč. Inkaso daní z příjmů právnických osob dosáhlo za šest měsíců roku 65,6 miliardy Kč, což znamenalo meziroční růst o 4,8 miliardy Kč. Tento vývoj podle MF dokumentuje pokračující dynamiku ekonomiky a dobré výsledky hospodaření firem.
Nejvíce peněz je v rámci běžných výdajů každoročně vynakládán na sociální dávky. Koncem června na ně šlo 268,3 miliardy Kč, což je meziroční růst o 13,5 miliardy Kč. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o 11,8 miliardy korun.