Vláda dostává jasnější obrysy: na ministerstvo míří Bartoš, Kupka, Pekarová, Benda i Rakušan
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Koalice Spolu a PirStan ve středu poprvé jednaly o konkrétní podobě jejich společné vlády. Zákulisní rozhovory však probíhají už od sobotního večera. Jak přiznali lídři jednotlivých stran po jednání, o všech otázkách nové vlády, včetně programu i personálního obsazení, musí být jasno nejpozději 8. listopadu. Kromě Petra Fialy jako premiéra je zřejmě rozhodnuto i o resortu financí, který by měl vést Zbyněk Stanjura, ODS by mělo připadnout ještě ministerstvo spravedlnosti. Dvě ministerstva mají dostat i Piráti.
Jakkoli zástupci opozičních spojenců říkají, že debata o personálním obsazení ministerstev zatím není na pořadu dne, konkrétní jména a neoficiální návrhy už v zákulisí padají. V závislosti na budoucím průběhu jednání se pak pochopitelně mohou měnit. Jak totiž poznamenal člen vyjednávacího týmu koalice PirStan Věslav Michalik, nejprve je potřeba vyřešit programové otázky a přehodnotit fungování současné struktury se čtrnácti resorty.
Jasné je, že ministerským předsedou bude v nové vládě předseda koalice Spolu Petr Fiala, na tom panuje napříč koalicemi jednoznačná shoda. Ohledně obsazení ministerstev konkrétními jmény se však ještě očekávají turbulentní jednání.
Podle posledních informací deníku Echo24 by v nové vládě vládě mohla mít ODS zatím čtyři ministerská křesla, lidovci tři, TOP 09 tři a STAN i Piráti po dvou ministrech. Otázkou však je, zda navíc nevznikne i ministerstvo pro evropské záležitosti nebo ministerstvo pro digitalizaci.
Kupka na dopravu, Černochová na obranu
Ministři za ODS by mohli být: Martin Kupka (doprava), Jana Černochová (obrana), Zbyněk Stanjura (finance) a Marek Benda (spravedlnost), přičemž o Bendovi, jakožto sněmovním matadorovi, se mluví i jako o možném dočasném předsedovi dolní komory.
Na zdravotnictví Válek
Za TOP 09 panuje všeobecná shoda (i napříč koalicemi) na ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi. O působení Markéty Pekarové Adamové přicházejí rozdílné informace. Pokud by šla do exekutivní funkce, mohla by vést resort kultury, pravděpodobnější však je, že zamíří na post místopředsedkyně sněmovny. TOP 09 by mohl připadnout i ministerstvo životního prostředí, o kandidátovi příliš jasno zatím není.
Lidovci by mohli mít tři ministry
Tři ministerstva by mohli mít i lidovci. Na ministerstvo zahraničních věcí by měl podle hlasů zevnitř koalice nastoupit někdo, kdo nebude eskalovat už tak složité vztahy s Ruskem a Čínou. V souvislosti s tímto postem se nyní mluví o Janu Bartoškovi. Lidová strana by mohla dostat také ministerstvo průmyslu a obchodu i zemědělství. Mezi kandidáty na obě ministerstva se objevuje předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který ovšem dříve řekl, že by upřednostnil první variantu.
Gazdík na ministerstvo školství
Na ministerstvo průmyslu a obchodu mají nicméně kromě lidovců zálusk také Starostové, kteří by na něj zřejmě prosazovali svého kandidáta Věslava Michalika, jehož jméno se v minulosti skloňovalo i v souvislosti s financemi, na těch však ODS (stejně jako na spravedlnosti) tvrdě trvá. Starostové budou nicméně velmi neústupní v otázce ministerstva vnitra, kam neskrývavě míří předseda hnutí Vít Rakušan. Resortu školství by mohl šéfovat někdejší předseda hnutí a také pedagog Petr Gazdík.
Ministerstvo má dostat i Bartoš a Richterová
Do čela dvou ministerstev by mohli nastoupit i kandidáti Pirátů: Olga Richterová na ministerstvo práce a sociálních věcí a předseda Ivan Bartoš na ministerstvo pro místní rozvoj. O Bartošovi se nicméně mluví i jako o možném ministrovi pro digitalizaci, pokud by se ovšem obě koalice na zřízení nového ministerstva shodly. Že by takové ministerstvo mohlo vzniknout, naznačil v rozhovoru pro Echo24 zástupce koaličních Starostů Věslav Michalik.
Koalice se na prvním jednání sešly dnes dopoledne, trvalo více než dvě hodiny. Fiala poté novinářům řekl, že se představitelé stran zabývali dalším harmonogramem jednání. „První, čemu se chceme věnovat, jsou programové otázky. Domluvili jsme se na vzniku šesti skupin, které se budou zabývat jednotlivými programovými oblastmi,“ uvedl. O struktuře vlády, personálních otázkách a obsazení vedení Sněmovny se budou koalice teprve bavit, doplnil.
Koalice chápou 8. listopad jako nejzazší termín, kdy musí být domluveny na všem. „Musí být shoda na programu, struktuře vlády i jejím personálním obsazení, abychom mohli smlouvu podepsat,“ konstatoval Fiala. Jednání zatím považuje za přátelská a férová, což ho naplňuje optimismem.
Předsedkyně TOP 09 po středečním jednání řekla, že její strana do vedení sněmovny nikdy nebude volit extremisty, čímž odpověděla na otázku ohledně možného angažmá SPD Tomia Okamury.