připomenutí výročí

Před 15 lety označil George Bush KLDR, Írán a Irák za „osu zla“

připomenutí výročí
Před 15 lety označil George Bush KLDR, Írán a Irák za „osu zla“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Před 15 lety, 30. ledna 2002, vystoupil americký prezident George Bush v Kongresu se svojí první zprávou o stavu unie a hned se s ní zapsal do historie. V projevu, ve kterém za svůj hlavní cíl označil porážku terorismu, použil dodnes používaný termín „osa zla“. Označil tak Severní Koreu, Írán a Irák, tedy státy, které se podle něj snaží získat zbraně hromadného ničení.

Bush v projevu uvedl, že přes válku s terorismem, hospodářský útlum a nebezpečí, které hrozí civilizovanému světu, jsou Spojené státy silnější než kdy jindy, a také vyhlásil změnu zahraniční politiky. „Když se zde dnes večer scházíme, je náš národ ve válce, naše ekonomika v útlumu a civilizovaný svět čelí bezprecedentním nebezpečím. Přesto unie nebyla nikdy silnější,“ řekl Bush.

George W. Bush - Flickr

V části věnované potírání terorismu připomněl, že po světě běhají desetitisíce vycvičených zabijáků a nejméně dvanáct států teroristy přechovává. „Jestliže nebudou jednat, bude jednat Amerika,“ prohlásil Bush. Dodal, že teroristé v Afghánistánu připravovali další útoky, protože nalezené materiály ukazují nákresy mimo jiné amerických jaderných elektráren, veřejných vodáren a podrobné nákresy pro výrobu chemických zbraní.

„To, co jsme objevili v Afghánistánu potvrzuje, že válka zdaleka neskončila a spíše teprve začíná,“ zdůraznil americký prezident. O KLDR, Íránu a Iráku řekl: „Tyto tři země byly varovány. Bereme velmi vážně jejich snahu vyvinout mohutné ničivé zbraně. Z toho ale pro nás vyplývá, že všechny možnosti, jak zajistit bezpečnost Spojených států a jejich spojenců, zůstávají na stole“. O 14 měsíců později, 20. března 2003, USA s Británií a Austrálií zahájily útok na Irák, kde po třech týdnech svrhly režim Saddáma Husajna. Zbraně hromadného ničení se nenašly.

,

29. ledna 2017