Schůzi k darům pro STAN poslanci neschválili, vysvětlení však chce i šéf Pirátů Bartoš
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ze snahy přimět sněmovnu, aby vyzvala premiéra Petra Fialu (ODS) k návrhu odvolání předsedy STAN Víta Rakušana z funkce ministra vnitra kvůli financování Starostů, nic nebude. Předseda SPD Tomio Okamura to žádal v úvodu čtvrteční mimořádné schůze dolní komory, kterou vyvolali poslanci STAN a ANO. Stranám se ale podle očekávání nepovedlo prosadit schválení programu schůze, na níž mělo k vyzvání k odvolání Rakušana dojít. Rakušan tvrdí, že hnutí STAN v souvislosti s dary žádným způsobem neporušilo zákon o financování politických stran. Pokud se prokáže, že je nějaký poskytovatel daru spojen s trestnou činností, peníze si nenecháme, uvedl Rakušan. Žádost o vysvětlení financování přichází i od koaličních Pirátů.
Vládní koalice program nepodpořila. Pro schválení bylo 85 ze 179 přítomných poslanců, potřeba bylo 90 hlasů. Schůze Sněmovny tak po pouhých asi dvou hodinách skončila. Podle STAN byla zbytečná. Unavení poslanci jednají ve sněmovně už od včerejšího rána, kdy začali zasedání o důvěře vládě. To bude pokračovat až dnes v 18 hodin večer.
Okamura řekl, že SPD a ANO už sesbírali 40 poslaneckých podpisů, aby Sněmovna musela projednat vznik komise, která má financování hnutí STAN prověřit.
„Pokud se prokáží informace, že kdokoli, kdo nám poskytl finanční dar, je spojen s trestnou činností a hrozilo by, že peníze skutečně mají jakoukoli spojitost s trestnou činnosti, tak v té chvíli jako hnutí STAN samozřejmě adekvátně zareagujeme, takové peníze si jako hnutí STAN samozřejmě nenecháme,“ řekl Rakušan. Informaci, podle níž sponzorují STAN firmy trestně stíhaného muže, zveřejnil server Seznam Zprávy. Předseda STAN uvedl, že o trestním stíhání někoho, kdo souvisí s darem, neměl tušení.
Rakušan znovu zopakoval, že hnutí žádné peníze z ciziny nepřijalo. Všechny dary jsou buď od českých občanů, nebo od společností s českým identifikačním číslem a sídlem v Česku, které v Česku odvádějí daně a zaměstnávají pracovníky, uvedl.
Také se ohradil proti tomu, že by zneužíval své funkce ministra vnitra. Vyzval Okamuru, ať na STAN podá trestní oznámení. „Udělejte to, ať to policie vyšetří. Ať se ukáže, že hnutí STAN žádný zákon neporušilo,“ uvedl.
Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) řekla, že když vláda žádá Sněmovnu o důvěru, je namístě vysvětlit zmíněné pochybnosti. Jediné vysvětlení, které zaznělo, podle ní je, že dárcovské společnosti mají české identifikační číslo osoby (IČO). Dodala, že české IČO mají i společnosti, o kterých by nikdo netvrdil, že jsou české. „Já to skutečně nepovažuji za transparentní, ani to nepovažuji za něco, co je v pořádku,“ uvedla. Klíčovou otázkou podle ní je, kdo jsou lidé, kteří za těmito společnostmi stojí.
Schillerová vyzvala předsedy stran vládní koalice, aby se k financování STAN vyjádřili a sporné dary objasnili. Zejména by tak měl učinit předseda Pirátů Ivan Bartoš, jehož strana se pasovala na bojovníka proti korupci, dodala nynější předsedkyně poslanců ANO Schillerová.
Okamura označil za nepřijatelné, aby byl ministrem vnitra předseda hnutí, jehož financování není transparentní. „Je to tak gigantický a absurdní střet zájmů, že to snad pochopí každý z vás,“ uvedl šéf SPD. Spory o financování STAN dal do souvislosti i s Rakušanovou loňskou schůzkou s policejním prezidentem Janem Švejdarem, který následně oznámil svou rezignaci. Rakušan podle Okamury policejního prezidenta „vyštval“.
Strany by neměly brát peníze v rozporu se zákonem či z pochybných zdrojů. @STANcz musí své financování vysvětlit. V případě, že jsou nějaké peníze darovány v rozporu se zákonem či z problematických zdrojů, je namístě takové peníze vrátit. A to platí pro všechny politické strany.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) January 13, 2022
Hlasy po vysvětlení ale přicházejí i od předsedy Pirátů Ivana Bartoše. „Strany by neměly brát peníze v rozporu se zákonem či z pochybných zdrojů. STAN musí své financování vysvětlit. V případě, že jsou nějaké peníze darovány v rozporu se zákonem či z problematických zdrojů, je namístě takové peníze vrátit. A to platí pro všechny politické strany,“ napsal na Twitteru.