Guvernérem ČNB by se mohl stát Vladimír Dlouhý. Nabídku jsem nedostal, reaguje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kandidátem na pozici guvernéra České národní banky by mohl být současný předseda Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Tvrdí to Česká televize údajně na základě dvou na sobě nezávislých zdrojů. Místopředseda vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL) odmítl spekulace potvrdit a uvedl, že jde o diskusi, kterou je potřeba vést na úrovni předsedů koaličních stran. Šéfa odborů Josefa Středulu zpráva zaskočila a připomněl Dlouhého angažmá v KSČ. Dlouhý ještě v neděli uvedl, že ohledně nabídky na post guvernéra jej nikdo neoslovil.
Sedmičlenná bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních. Členové rady mají šestiletý mandát a nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Letos v červnu končí první šestiletý mandát viceguvernérovi ČNB Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi.
„K mediálním spekulacím, že bych byl kandidátem na guvernéra ČNB, sděluji, že s žádnou takovou nabídkou jsem osloven nebyl. Z toho důvodu nepovažuji za důležité, abych tuto spekulaci komentoval dnes, ani příští týden, kdy se nacházím v zahraničí," reagoval na spekulace Dlouhý.
Informace o tom, že by se guvernérem centrální banky mohl stát Vladimír Dlouhý, zazněla v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT. Tvrzení odmítl potvrdit vicepremiér Marian Jurečka, který řekl, že vedení vládní koalice čeká na toto téma diskuse i s prezidentem Milošem Zemanem. „Důležité je, aby to byl člověk, který je opravdu kvalitním kandidátem, který bude zárukou nezávislosti ČNB,“ uvedl Jurečka. „Nějaký svůj názor na toto tvrzení mám, ale tato debata teď náleží do pléna předsedů koaličních stran,“ dodal Jurečka.
Server Seznam Zprávy uvedl, že vedle Dlouhého mají podle několika nezávislých zdrojů z bankovních kruhů i prezidentova okolí k obsazení postu guvernéra ČNB výrazně nakročeno také současní viceguvernéři Nidetzký a Marek Mora.
Šéf odborů Josef Středula uvedl, že i z historických důvodů není Vladimír Dlouhý dobrým kandidátem. Informace pro Středulu byla dle jeho slov zcela nová a s případným jmenováním by nesouhlasil. Dlouhý v roce 1978 vstoupil do KSČ, členství ukončil v prosinci 1989. Dlouhý byl předsedou komunistické buňky v Prognostickém ústavu.
„Jsou určité věci, které v mém úhlu pohledu znamenají, že bychom měli jít směrem modernity, nikoliv se vracet do minulosti,“ řekl Středula. „Rád bych, aby se tato informace nepotvrdila. Ne každá informace, která se šíří ve veřejném prostoru, je opřena o realitu,“ dodal šéf odborů.
Šéfka Národní rozpočtové rady a bývala členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová naopak uvedla, Dlouhý splňuje všechny požadavky pro pozici guvernéra. „Upřímně řečeno, nevím, zda se člověk z vnějšku vůbec guvernérem může stát. Z odborného úhlu pohledu určitě Vladimír Dlouhý všechny předpoklady pro tuto vrcholnou funkci má, jde hlavně o to, aby kvalitně fungovala jak samotná ČNB, tak komunikace mezi centrální bankou a vládou,“ řekla Zamrazilová.