„Ti lidé jsou světci, že to přežili,“ hájí Válek náměstky, které zdědil po Vojtěchovi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Soudy shozená nezákonná opatření či chybějící kompetence pro vykonávání funkce. O výměně některých náměstků ministerstva zdravotnictví se spekulovalo už před sestavením nové vlády. Možný přesun hlavní hygieničky Pavly Svrčinové do jiné funkce zmiňoval sám nový ministr Vlastimil Válek (TOP 09), náměstek pro legislativu Radek Policar zase schytal v minulosti „políček“ za dřívější nezákonná nařízení a měl stát spolu se Svrčinovou i za prvním přešlapem nového vedení. Válek je však ve funkcích zatím ponechal. A naopak je hájí.
Možný konec náměstků se stal opět aktuálním ke konci minulého roku, když se objevil přešlap v duchu bývalé vlády. Ministerstvo původně oznámilo, že od 27. prosince budou nově povinné testy i pro cesty lidí ze zemí s nízkým a středním rizikem nákazy a že od 3. ledna bude opatření platit i pro české občany. Později ale informaci stáhlo a uvedlo, že zpřísnění bude platit jen pro cizince.
Resort to vysvětlil nedorozuměním, premiér Petr Fiala (ODS) to pak po novém roce vysvětloval právě „dědictvím“ po bývalé vládě Andreje Babiše (ANO). „Pracujeme s lidmi z minulé éry, kde byl zmatek obrovský. Musíme ty věci napravovat a věříme, že se to nebude opakovat,“ uvedl Fiala ve vysílání CNN Prima News. Těmi lidmi měli být podle serveru Neovlivni.cz právě zmiňovaní náměstci Policar a Svrčinová. Podle serveru měli dokonce ministra Válka obejít a spornou pasáž do nařízení dát bez jeho vědomí.
Zda to bude mít nějaký dopad na personálie na ministerstvu zdravotnictví Válek přímo neodpověděl. Náměstky však hájí. Odpovědnost za špatně vydaná nařízení podle něj nese pouze ministr. „Ministr, který není schopen tuto odpovědnost nést, je zbabělec. Opatření schvaluje vláda. V situaci, v jaké pracovalo ministerstvo zdravotnictví – a já když se seznamuji, jakému tlaku bylo vystaveno, jaké požadavky předchozí ministr a v jaké rychlosti a frekvenci na to ministerstvo měl, ti lidé jsou světci, že to přežili,“ řekl na dotaz deníku Echo24 Válek.
Svrčinovou i Policara zdědilo současné vedení resortu od bývalého ministra Adama Vojtěcha (za ANO). Ten po svém návratu do funkce zadal audit, který měl najít viníky soudy často rušených, protiprávních nařízení. Po skončení auditu pak někteří odpovědní úředníci dostali trest ve formě snížených platů, mezi nimi byl právě i náměstek pro legislativu Policar, jak v září uvedl server iRozhlas.cz.
Odchod Svrčinové z funkce pak naznačoval delší dobu sám Válek, který už před nástupem do funkce zpochybňoval, zda má správné odborné kompentence pro řízení hygien v době pandemie. Zmiňoval také možnost zřízení samostatného úseku podpory zdraví, v kterém by Svrčinové svěřil agendu výživy. V posledních dnech ale Válek opakovaně řekl, že Svrčinová ve funkci hlavní hygieničky zůstane.