Devět dní smutku

Po smrti Fidela zakázaly úřady prodej alkoholu, zrušily koncerty i svatby

Devět dní smutku
Po smrti Fidela zakázaly úřady prodej alkoholu, zrušily koncerty i svatby

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kuba truchlí nad smrtí někdejšího vůdce místních komunistů a bývalého prezidenta Fidela Castra, jenž v 90 letech zemřel v noci na sobotu. Studenti mávající vlajkami na univerzitě v Havaně hromadně zpívali „já jsem Fidel“, úřady zakázaly prodej alkoholu, vlajky byly spuštěny na půl žerdi a zrušeny byly mimo jiné koncerty i svatby, informovaly v neděli tiskové agentury.

Zahraniční novináři v ulicích Havany nezaznamenali zvýšenou policejní nebo vojenskou přítomnost. Na neděli jsou ohlášena velká shromáždění na Castrovu počest na havanském náměstí Revoluce a ve druhém největším městě Santiago de Cuba na východě země.

Noviny na jedenáctimilionovém ostrově vyšly ve smutečním černém vydání místo obvyklé červené, která je barvou oficiálního deníku kubánské komunistické strany Granma, nebo modré, což je barva listu komunistické mládeže Juventud Rebelde.

„Fidel nezemřel, protože lidé jsou Fidel,“ křičel podle Reuters místní studentský vůdce na Havanské univerzitě, kde Castro studoval na konci 40. a začátku 50. let právo. „Já jsem Fidel,“ dodal a ostatní se k němu přidávali. Další student Raúl Alejandro Palmeros řekl, že ke Kubě díky Castrovi „vzhlíželi lidé z celého světa, zvláště chudí a odstrkovaní“.

Fidel Castro v roce 1978 - FOTO: Flickr

V ulicích Havany byl po oznámení Castrova úmrtí klid, některé jindy rušné restaurace ale byly téměř prázdné. Smrt někdejšího vůdce, jehož v roce 2006 nahradil v úřadě jeho mladší bratr Raúl, ale život ve městě zcela neochromila. Někteří Kubánci tak jako jindy vyráželi pro zeleninu na trh a pro maso do státních prodejen.

„Obvykle máme plno, ale dnes přišli jen turisté, možná několik Kubánců. Obvykle je to naopak. Zdá se, že Kubáncům přijde divné užívat si tak brzy po Fidelově smrti,“ řekl Reuters Raúl Tamayo z oblíbené restaurace La Roca v centru metropole.

Castrovy pozůstatky již byly zpopelněny a pohřeb bude 4. prosince. Do té doby platí v zemi státní smutek.

„Všichni tady jsou smutní. Lidé si sice nadále hledí svého, ale jsou smutní. I já truchlím pro svého vůdce, vážně jsem to nečekala,“ citoval Reuters penzionovanou profesorku Anaidu Gonzalesovou.

Podobné věty zaznívají od dalších Kubánců, kteří od mládí vyrůstali se slovy a fotografiemi Fidela Castra v učebnicích i v médiích. V soukromých rozhovorech se ovšem podle agentury AP objevuje naděje, že smrt Fidela Castra by mohla Kubě umožnit rychlejší přechod k otevřenější, bohatší budoucnosti pod vedením jeho bratra Raúla.

Oba bratři byli v čele skupiny vousatých rebelů, kteří do Havany přišli z pohoří Sierra Maestra, aby vytvořili komunistickou vládu 145 kilometrů od Spojených států. V posledních letech se ovšem nyní 85letý Raúl Castro pustil do série reforem, v jejichž rámci umožnil vznik malých soukromých podniků a obnovil diplomatické vztahy s USA.

„Raúl chce, aby země pokročila kupředu, aby obchodovala s celým světem, a dokonce i se Spojenými státy,“ řekla agentuře AP Belkis Bejaranová, 65letá žena v domácnosti. „Raúl chce podnikat. Fidel byl pořád schovaný v pohoří Sierra Maestra.“

,

27. listopadu 2016