EK ostře varovala Polsko v souvislosti s jeho reformami soudů

EK ostře varovala Polsko v souvislosti s jeho reformami soudů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslední návrhy změn soudního systému v Polsku, které projednává polský parlament, výrazným způsobem zvyšují ohrožení vlády práva v zemi, domnívá se Evropská komise. Novinářům to řekl její první místopředseda Frans Timmermans. Komisaři dnes o vývoji poprvé diskutovali. Timmermans Varšavu opět vyzval, aby reformu zastavila a vrátila se k dialogu. Šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński výzvu komise označil za politický akt a řekl, že by se EU neměla do záležitosti vměšovat.

„Záležitost, kterou se nyní zabýváme (reforma soudního systému), spadá výlučně do pravomoci naší země, (ze strany EU) tedy dochází ke zneužití pravomoci,“ řekl Kaczyński. „Tento akt má jednoduše politický charakter,“ dodal v přímém přenosu státní televize TVP.

Polští zákonodárci dnes po bouřlivé parlamentní debatě valnou většinou odhlasovali, že kontroverzní návrh zákona po druhém čtení postoupí zvláštní parlamentní komisi. Ta se návrhem zákona o reorganizaci nejvyššího soudu, k němuž poslanci vznesli 1300 připomínek, právě zabývá. Ve Varšavě před budovou sejmu i na dalších místech Polska pokračují manifestace za obranu demokracie a za nezávislosti justice, uvedl list Gazeta Wyborcza.

Podle Timmermanse se v důsledku posledních kroků polské vlády také přiblížila chvíle, kdy komise navrhne členským zemím, aby rozhodly, že v Polsku jsou závažně a trvale porušovány hodnoty, na nichž je Evropská unie založena. Tím by se poprvé v historii otevřela cesta k možnosti potrestat členskou zemi EU odebráním některých hlasovacích práv. O věci by však musely ostatní státy rozhodnout jednomyslně. Maďarsko dosud dávalo najevo, že s jeho podporou počítat možné není.

Evropská komise už v roce 2016, v souvislosti s děním kolem polského ústavního soudu, došla k závěru, že vláda práva je v Polsku systematicky ohrožována. Polsku proto dala dvě doporučení, jak situaci napravit. Timmermans dnes připomněl, že její obavy sdílí jak další členské země EU, tak europarlament a další instituce.

Frans Timmermans - Foto: archiv Evropské komise

Komise se ale dnes zabývala především dalšími navrženými či už přijatými zákony z poslední doby, například o reformě soudcovské rady, o nejvyšším soudu a o organizaci soudnictví. Každý z těchto plánů zvlášť by v případě přijetí výrazně podkopal nezávislost polského soudnictví, varoval Timmermans.

„Společně by zlikvidovaly jakoukoliv zbývající nezávislost soudů a dostaly soudní systém pod plnou politickou kontrolu vlády,“ upozornil. Soudci by jen sloužili svým politickým pánům a byli by na nich zcela závislí, dodal.

Poslední reformy podle Timmermanse také nemusejí být v souladu s polskou ústavou. To ale není ani možné posoudit vzhledem k situaci kolem tamního ústavního soudu, připomněl místopředseda komise.

Reformy také možná neodpovídají evropskému právu, což může v budoucnu způsobit potíže každému, kdo by chtěl v Polsku obchodovat, podnikat či jen zemi navštívit. „Nikdo nechce jít k soudu, kde se musí ptát, jestli soudci náhodou nezavolá nějaký ministr. Tak nezávislé soudnictví nefunguje,“ poznamenal Timmermans. „Vláda práva je jednou ze základních hodnot, které naši unii definují. Není to důležité jen pro Poláky. Co se děje v Polsku, ovlivňuje unii jako celek,“ řekl.

,

19. července 2017