ČT: Babiš a Faltýnek mají být obviněni ze dvou trestných činů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policie chce obvinit předsedu hnutí ANO Andreje Babiše kvůli kauze s dotacemi pro farmu Čapí hnízdo ze dvou trestných činů: z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU. Místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka pak míní obvinit z dotačního podvodu. Informovala o tom Česká televize na úvod své hlavní večerní zpravodajské relace. Neuvedla však zdroj, ze kterého informace pochází. Na webu ČT24 se odkazuje na informace ČT.
Policie podezírá Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z toho, že společně konzultovali vyjmutí farmy Čapí hnízdo z koncernu Agrofert. Díky tomu se pak mohla farma Čapí hnízdo ucházet o evropskou dotaci ve výši 50 milionů korun, která byla určená pro malé a střední podniky.
Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání obou poslanců již ve čtvrtek. Babiš i Faltýnek vinu odmítají. „Je to deset let stará věc a využívá se v politickém boji,” uvedl Andrej Babiš pro ČT.
Ministerstvo financí v pátek potvrdilo, že v případě prokázání pochybení v přijímání dotací bude muset celou částku vrátit zpět Evropské unii.
Podle serveru Neovlivní.cz by se policejní vyšetřování nemělo týkat pouze Babiše s Faltýnkem, ale také dalších lidí. Server uvádí, že vyšetřování čeká také náměstkyni jihlavského primátora a kandidátku do Sněmovny za ANO Janu Mayerovou, která za farmu Čapí hnízdo podepsala žádost o dotaci, která je předmětem vyšetřování. Policie se podle serveru také zajímá o dva členy představenstva farmy Josefa Nenádala a Luďka Kalivodu, kteří Mayerovou podepsáním žádosti pověřili.
„Pokud by šlo o skutečně faktický problém, tak první obvinění jsem měla obdržet já, jakožto osoba která podepsala žádost o dotaci. Do dnešního dne mi nebyl – ani neformálně – sdělen trestný čin, kterého se vyšetřování týká, protože prostě žádný nebyl,“ sdělila Mayerová na serveru Občasník.eu. Doplnila, že nejednala v rozporu se zákony. Ve vedení firmy Čapí hnízdo působila Mayerová ještě pod dívčím jménem Nagyová. ČTK dále uvádí, že se jí zatím další bývalé představitele farmy Čapí hnízdo nepodařilo kontaktovat, aby se k záležitosti mohli vyjádřit.
Policie zveřejnila detaily, jak žádala o vydání Babiše a Faltýnka
Policie v pátek zveřejnila detaily, jak konzultovala s městským státním zastupitelstvím žádost o vydání dvou poslanců za ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Policejní prohlášení přinášíme v plném znění.
„V pondělí 7. srpna 2017 vyšetřovatel případu „Čapí hnízdo“ osobně projednal s dozorovým státním zástupcem aktuální důkazní situaci v dané trestní věci. Seznámil ho s dalším postupem, okruhem a počtem osob, u kterých zvažuje zahájení trestního stíhání.
Vzhledem ke skutečnosti, že dvě z těchto osob požívají poslaneckou imunitu, byl státní zástupce zároveň zpraven o tom, že vyšetřovatel požádá Poslaneckou sněmovnu o udělení souhlasu s jejich trestním stíháním. K celé věci nutno podotknout, že státní zástupce k navrhovanému postupu neměl žádné výhrady.
V závěru tohoto jednání vyšetřovateli sdělil, že si Městské státní zastupitelství v Praze tímto vyhrazuje právo na poskytování informací v prověřovaném případu.
Během následujících dnů došlo po konzultaci s dozorovým státním zástupcem k upřesnění právní kvalifikace a ve čtvrtek 10. srpna 2017 v dopoledních hodinách informoval vyšetřovatel státního zástupce, že v průběhu odpoledne policie předá Poslanecké sněmovně žádost o udělení souhlasu s trestním stíháním dvou osob požívajících poslaneckou imunitu.“
O předání žádosti o vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání informovalo samo městské státní zastupitelství ve čtvrtek odpoledne. „Mohu potvrdit, že policie podala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání k trestnímu stíhání dvou poslanců, jejichž jména nekomentujeme. Týká se to případu Čapí hnízdo,“ uvedla tehdy mluvčí Štěpánka Zenklová pro deník Echo24 a další média.
Páteční prohlášení policie přišlo poté, co zastupitelství uvedlo pro aktualne.cz, že policie žádost o vydání se státním zástupcem nekonzultovala.
„O akci jsme věděli. Konzultováno to se státním zástupcem nebylo a informován o tom byl až ve chvíli, kdy k tomuto kroku docházelo, tedy kdy byla žádost o vydání posílaná do sněmovny,“ řekla v pátek odpoledne pro Echo24 mluvčí zastupitelství Zenklová.
„Policie k tomu nepotřebuje souhlas státního zástupce, oni tyto trestní úkony konají samostatně a státní zástupce byl o tomto kroku informován ve chvíli, kdy byl činěn,“ dodala mluvčí.
Proti vůli dozorujícího státního zástupce by však policie k tomuto kroku nemohla přistoupit.
čtk,