Miliardář opustil tichou dohodu: Drž hubu, nebo...
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Člověk nemusel mít rád Andreje Babiše, jednu kladnou vlastnost mu přesto musel přiznat. Kritiku snášel lépe než většina jiných politiků, kteří čas od času vyhrožují soudem jenom za to, že o nich novinář či politický konkurent napsal nebo řekl křivé slovo.
Už čtvrtým rokem jsou namístě spekulace, jestli v novinách, které Babiš koupil, nevládne nějaký druh cenzury, jenž omezuje výstřelky při psaní o majiteli. Přesto je nutné Babišovi přiznat, že nikdy nepsal do redakcí jiných médií stížnosti, kterými by zastrašoval vydavatele a jejich prostřednictvím žurnalisty. Mnozí vydavatelé mají apriorní obavy před nepříjemnými právníky a raději zakážou články, které by je stály tahanice před soudem.
Babišův tolerantní přístup byl namístě, protože nejvíce urážek se ze všech účastníků veřejné debaty vždy dopouštěl sám. Stačí pročíst záznam z jeho památného projevu na schůzi v Poslanecké sněmovně, kdy kolegům vysvětloval okolnosti, jak se stal majitelem luxusní rezidence Čapí hnízdo. Mnoho nevysvětlil, poslanci ODS a TOP 09 se ovšem dozvěděli, že nechali všechno rozkrást, prezident Václav Klaus vyhlásil zkorumpovanou amnestii, církevní restituce byly „Kalouskův tunel“, bývalý ministr zahraniční Karel Schwarzenberg je pokrytec, Česká televize i rozhlas jsou nezávislé jen na papíře, a ve skutečnosti poslouchají tradiční strany, moderátor Václav Moravec sprostě lže, investigativec Janek Kroupa se nechává podplácet atd. Všechny zmíněné výroky by bylo možné žalovat a většinu z nich by žalující strana snadno vyhrála.
Teď však miliardář opustil tichou dohodu, že se v politice mohou používat silná slova, a poslal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi předžalobní výzvu kvůli některým jeho výtkám. Ve srovnání s obvyklými výroky šéfa ANO přitom opravdu nešlo o silnou kávu. Sobotka zdůvodňoval odvolání Babiše slovy: „Místopředseda vlády a ministr financí je podezírán z toho, že se různými způsoby snažil vyhýbat placení daní.“ Vedle toho uvedl: „Místopředseda vlády a ministr financí veřejně lhal, když tvrdil, že neovlivňuje svá média.“ Na rozdíl od Babišových urážek plnících léta veřejný prostor stojí oba tyto výroky na těžko zpochybnitelných faktech. Podezření ze zneužití práva při vydání korunových dluhopisů Babišova Agrofertu je obsaženo v důkladných právních analýzách i v usnesení Poslanecké sněmovny.
Odstupující ministr financí také opravdu na veřejnosti častěji tvrdil, že svá média neovlivňuje, naposledy koncem dubna v textové zprávě pro ČTK. Tato jeho tvrzení jsou v rozporu s nahrávkami, ve kterých úkoluje novináře Mladá fronty DNES, přitom jejich pravost sám potvrdil. Babiš přesto minulý týden sepsal předžalobní výzvu, aby premiér takových řečí nechal, jinak ho dá k soudu. Včera její důležitost ještě podtrhl zveřejněním prostřednictvím Twitteru.
Odcházející ministr to nervově nevydržel a vyhrožuje premiérovi, který ho vyhodil. Tak jednoduše by se dalo vysvětlit, proč Andrej Babiš zapomněl na jednu ze svých dobrých vlastností. Přesto není takové vysvětlení dostatečné, protože Babiš jako každý zkušený podnikatel dokáže emoce ovládat a podle potřeby předstírat. Pravděpodobnější vysvětlení tedy zní, že oba Sobotkovy výroky považuje za příliš nebezpečné zbraně v nadcházejícím předvolebním boji a předběžně se proti nim brání.
Samozřejmě by příliš nebezpečné nebyly a preventivní obranu nevyžadovaly, kdyby nebyly pravdivé. Svou předžalobní výzvou šéf hnutí ANO jejich pravdivost paradoxně potvrzuje.