První přímý vlak do Číny: náklad z Prahy tam dorazí za 16 dní
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Z Prahy vyrazil první přímý nákladní vlak do Číny. V budoucnu by měl pravidelně spojovat českou metropoli s městem I-wu ve východočínské provincii Če-ťiang. Ve vlaku je zboží zhruba za pět milionů dolarů. Kontejnery obsahují český křišťál, automobilové součástky, pivo a další tradiční výrobky z České republiky i dalších evropských zemí. Uvedli to organizátoři vlaku pod názvem YXE CR Express.
Vlak složený ze 40 vagonů pojme podle generálního ředitele přepravní firmy Metrans Petera Kisse 80 čtyřicetistopých kontejnerů. Cestu přes Polsko, Bělorusko, Rusko a Kazachstán urazí, i s dvěma překládkami kvůli jinému rozchodu kolejí v Rusku, za 16 dní.
„Tento nákladní vlakový spoj do Číny je obchodním produktem operátora kombinované dopravy Metrans. Naše dceřiná společnost ČD Cargo pro tohoto zákazníka zajistí dopravu z Uhříněvsi po tratích v ČR a poskytne mu také vhodné železniční vozy na přepravu kontejnerů,“ uvedl ředitel odboru podpory prodeje ČD Cargo Michal Roh.
Podobné přímé železniční spoje do Číny jezdí z Evropy od roku 2013 a celkem jich bylo vypraveno přes 200. Směrem do Evropy jezdí každý týden a opačným směrem každých 14 dní.
Vlaky jezdí například z Hamburku nebo Madridu. Letos v dubnu vyjel první vlak z Londýna. Britská metropole byla patnáctým evropským městem, které se připojilo k tzv. nové Hedvábné stezce. Má za cíl posílení obchodních vztahů této asijské země s Evropou. Železniční doprava zkracuje přepravu zboží mezi Evropou a Čínou proti lodní zhruba o polovinu.
Ve Středočeském kraji by mělo na základě spolupráce s provincií Če-ťiang vyrůst logistické a obchodně-průmyslové centrum i středisko pro internetový obchod. Prvním krokem by mělo být vybudování logistického centra po střední a východní Evropu, v návaznosti na něj by mělo vzniknout obchodně-průmyslové centrum a v poslední fázi centrum pro e-commerce.
Letecká společnost China Eastern Airlines ve středu také oznámila, že na konci října zahájí přímé lety z Prahy do středočínského města Si-an. Počet míst v Číně s přímým leteckým spojením z českého hlavního města se tak zvýší na čtyři. China Eastern Airlines od podzimu rovněž zvýší počet letů do Šanghaje. Kromě Šanghaje má Praha přímé letecké spojení také s Pekingem a s Čcheng-tu, metropoli provincie S‘-čchuan na jihozápadě Číny.
V Praze se v úterý uskutečnilo česko-čínské investiční fórum. Ve stejný den investiční skupina Penta oznámila prodej své administrativní budovy Na Poříčí 30 čínské CEFC za 650 milionů korun.