Policie obvinila lobbistu Janouška z podvodu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policie obvinila lobbistu Romana Janouška kvůli transakcím kolem společnosti Chambon, která zajišťovala krevní testy, uvedla Česká televize. V souvislostí s činností bývalé laboratoře obvinila policie již v lednu čtyři lidi z podvodu se škodou 39 milionů korun. Janoušek, který stál u zrodu Chambonu a ve firmě měl podíl, mezi nimi tehdy nebyl.
Chambon údajně získával v letech 2009 až 2010 neoprávněně velké úhrady od pojišťoven za testy pro nemocnice. Janoušek stál u zrodu Chambonu a ve firmě měl podíl. Mezi obviněnými jsou podle něj podnikatelé Luboš Pašek, který byl blízkým spolupracovníkem Janouška, a Petr Ullrich. Podle Vrchního státního zastupitelství si obvinění měli přijít na 103 milionů korun.
Laboratoř Chambon zajišťovala genetické krevní testy pacientů pro řadu nemocnic.
Policie se na laboratoř zaměřila podle Radiožurnálu při rozsáhlé razii v roce 2013, která skončila pádem vlády premiéra Petra Nečase, a Paškovi tehdy policisté zabavili peníze a zlato za desítky milionů. Státní zástupce Komár ale rozhlasu nepotvrdil, zda zlato souvisí s kauzou Chambonu.
Média již dříve uvedla, že nástupnická firma Chambonu – Synlab Genetics – má Všeobecné zdravotní pojišťovně splatit zhruba deset milionů korun. Podle VZP totiž firma Chambon uplatňovala proplacení peněz za úkony, které neměla ve smlouvě.
Janoušek si má odpykávat trest 4,5 roku vězení za to, že úmyslně srazil ženu autem. Trest má ale nyní přerušen ze zdravotních důvodů. Incident se stal v březnu 2012 v pražské Michli, kde opilý Janoušek nejprve naboural do jiného vozu a ujel. Když s ním řidička poté chtěla situaci řešit, rozjel se proti ní a porazil ji. Žena strávila přes měsíc v nemocnici.
Vztahy s politiky
Po revoluci začal Janoušek podnikat v realitách a vyhrál výběrové řízení na provozování kina Blaník v Praze na Václavském náměstí, kde se mimo jiné pořádaly protidrogové přednášky. Tehdy se Janoušek seznámil s pozdějším pražským primátorem Pavlem Bémem, který byl známým odborníkem na drogovou problematiku.
O nadstandardních stycích mezi Janouškem a primátorem Bémem spekulovala média mnoho let. V březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes odposlechy, které byly pořízeny v roce 2007 a na nichž Janoušek hovoří zejména s primátorem Bémem. Podle deníku měl Janoušek velký vliv na rozhodování o důležitých obchodech na pražském magistrátu.
Kromě primátora Béma měl Janoušek kontakty i na další významné osoby české politiky a byznysu. Janoušek byl například jedním z účastníků výletu na golf do Dubaje z počátku roku 2011, kam kromě něj letěli tehdejší šéf elektrárenské firmy ČEZ Martin Roman, předseda vlivného rozpočtového výboru Sněmovny Pavel Suchánek (ODS), generální ředitel Českých drah Petr Žaluda, ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák a ředitel plzeňské Škody Transportation Tomáš Krsek.
Janoušek měl blízké vztahy také k bývalému vysoce postavenému státnímu zástupci Liboru Grygárkovi, který je od roku 2013 obviněn ze zneužití pravomoci v souvislosti s Janouškem (podle žalobců nedal pokyn k objasnění údajného praní špinavých peněz v zahraničí, Grygárek obvinění odmítl).
Počátkem září 2014 provedla policie domovní prohlídku v Janouškově vile u chorvatského Zadaru. Policisté si z nemovitosti odnesli blíže neurčené dokumenty.
Podle spekulací médií Janoušek před lety výrazně finančně podpořil rodící se stranu Věci veřejné. Janoušek i představitelé strany to ale vždy popírali.
Při prošetřování aktivit Janouška a dalšího kontroverzního podnikatele Iva Rittiga přišla policie na možnou nezákonnou činnost Jany Nagyové (nyní Nečasové), šéfky kabinetu bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Následný policejní zásah na Úřadu vlády vedl v červnu 2013 k pádu Nečasova kabinetu.