Doněckem otřásl silný výbuch, mrtví na obou stranách

Doněckem otřásl silný výbuch, mrtví na obou stranách

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

V Doněcku, hlavní baště proruských separatistů na východě Ukrajiny, zahřměl v noci na pátek silný výbuch, který rozbil okna hned v několika čtvrtích. Uvedl to na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na svědectví ze sociálních sítí. Síla výbuchu prý připomínala explozi muničního skladu na počátku loňského prosince. Výbuch, který podle separatistů způsobilo nejspíše ukrajinské ostřelování, si podle ruské agentury Interfax vyžádal dva mrtvé a 13 zraněných. Další tři desítky lidí musely opustit své poškozené domovy.

Separatisté tvrdí, že ukrajinská armáda ostřeluje Doněck taktickými raketami Uragan; tento sovětský zbraňový systém představuje raketomet se šestnácti raketami ráže 220 milimetrů, z nichž každá dopravuje na cíl ve vzdálenosti až 35 kilometrů bojovou hlavici o váze až 100 kilogramů.

V blízkosti Doněcka, u města Avdijivka pokračují prudké boje. Proruští separatisté za posledních 24 hodin ztratili u této obce 26 bojovníků, 60 dalších radikálů bylo zraněno. Na sociální síti Facebook to dnes oznámil policejní šéf Doněcké oblasti Vjačeslav Abroskin. Povstalci zároveň oznámili, že za posledních několik dnů bylo na východě Ukrajiny zabito nebo zraněno kolem 200 ukrajinských vojáků.

Sama ukrajinská armáda přiznala dnes dva zabité vojáky a devět zraněných.

Další dva lidé přišli o život a dva utrpěli zranění dnes pozdě večer při povstaleckém ostřelování Avdijivky, kde podle listu Ukrajinska pravda separatisté zasáhli výdejnu humanitární pomoci: na místě zahynul řidič sanitky a jedna žena, těžce raněný důstojník civilní obrany zápasí o život.

Průmyslová obec Avdijivka, která leží nedaleko severního okraje Doněcka kontrolovaného separatisty, se v posledních dnech stala místem tvrdých bojů. Armáda a povstalci se vzájemně obviňují z nasazení těžkých zbraní a hlásí vysoké ztráty nepřítele. V úterý nad nebezpečným zhoršením situace v Donbasu vyjádřila hluboké znepokojení Rada bezpečnosti OSN.

Povstalecká agentura DAN dnes oznámila, že kromě Avdijivky ostřeluje ukrajinská armáda z těžkých zbraní i sousední město Jasynuvata, kde bylo poničeno pět obytných domů a teplárna. Granáty a miny podle DAN dopadají i na severní obvody Doněcka.

Podle ukrajinské agentury Unian zajali v Avdijivce ukrajinští vojáci ozbrojeného povstalce. Vypověděl prý, že povstalecké jednotky byly nuceny pod tlakem ukrajinské armády ustoupit. V oblasti údajně působí ruští vojáci a instruktoři.

,

3. února 2017