Čeští lodníci dluží statisíce

Dluhy na dani za miliony. Zadlužené lodníky budou řešit i poslanci

Čeští lodníci dluží statisíce
Dluhy na dani za miliony. Zadlužené lodníky budou řešit i poslanci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Přes 800 českých lodníků zaměstnaných v Nizozemí, kteří dluží na dani statisíce korun a hrozí jim exekuce, svůj boj nevzdává. Po schůzce s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem nebo ministrem pro lidská práva Janem Chvojkou (oba ČSSD) se jejich situací bude zabývat i rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Lodníci jsou totiž přesvědčení, že jsou v právu a že je český stát okradl. „Je to zvůle státních úředníků, kteří nejsou schopni uznat svoji chybu,“ říkají.

„V současné době je už situace neúprosná. Bylo osloveno více než 800 lodníků s tím, že za roky 2013 – 2016 mají zaplatit daň ze mzdy a dokonce i zálohy za 2017. Výše jejich daní jsou někde okolo 700 – 800 tisíc, u kapitánů to bylo i 1,3 milionu na dani ze mzdy s pokutami,” vysvětluje pro Echo24 bývalá vysoká státní úřednice Yvona Legierská, která se ve věci angažuje.

Nyní jsou navíc lodníci, kteří museli za daná období zaplatit daně v Česku, také obesílání holandskou stranou, aby zaplatili daně i tam. „Když totiž požádali o vrácení daně v Nizozemí, kde většinou pobírají minimální mzdu, tak slevy na dani, které tam byly uplatňovány, byly tak vysoké, že neplatili žádnou daň, ale naopak jim prostřednictvím zaměstnavatelům byla vrácena holandská daň. Tuto problematiku u nás známe v podobě daňového bonusu z důvodu slevy na dani na děti,“ uvádí Legierská.

Své o tom ví i lodník z Děčína, který je jedním z postižených. „Jedná se o osudy lidí, kteří jsou v katastrofální situaci. Chodí jim dopisy, že musí zaplatit třeba 800 tisíc korun do 15 dnů! Ale jedná se i o mnohem vyšší částky. Kdo třeba může do 15 dnů zaplatit víc než milion?“ říká pro server Echo24 a dodává, že český stát lodníky okradl. „Byť s posvěcením zákonů,“ podotýká.

Lodníci si proto na zaplacení daní ze mzdy půjčují od svých příbuzných. Někteří jsou nuceni prodat majetek. „Jsou to lidi, kteří dluhy nikdy neměli. Příčí se jim, že by měli být uvedeni v rejstříku dlužníků, proto prodávají svůj majetek. Stalo se i to, že manželka oznámila svému manželovi-lodníkovi, že je těhotná. A muž jí řekl, že musí jít na potrat, protože si teď nemůžou miminko dovolit,“ říká lodník.

Speciálně daní jen lodníci a letci

Problémy lodníků především ze severu Čech způsobila smlouva s Nizozemím z roku 1974. Podle ní musí lodníci zaměstnaní na palubách lodí a člunů plujících pod nizozemskou vlajkou a také zaměstnanci letecké služby zdaňovat své příjmy výhradně v zemi, kde mají trvalé bydliště. Ministerstvo financí říká, že o jednotlivých případech vědělo už dříve. Plošné požadavky na dodatečný výběr daní od lodníků měla úředníkům umožnit až evropská směrnice – tzv. povinná automatická výměna informací, která je aplikovaná od roku 2015.

Ilustrační foto - Shutterstock

„Smlouva je neakceptovatelná. Jde v ní evidentně o diskriminaci dvou skupin lidí – lodníků a letců. Kdybychom totiž byli v Holandsku zaměstnaní jako dělníci, uklízečky nebo údržbáři, tak se nás to netýká. Ale proč na tom mají biti lidé, kteří třeba ani v Česku nikdy nebyli na pracáku? Jezdí po světě, po brigádách, nejsou vůbec doma. A to jen proto, aby mohli vydělávat na tyhle daně,“ dodává lodník, který běžně žije půl roku mimo domov. Funguje v režimu, kdy je tři týdny na lodi v Nizozemí a tři týdny v Česku.

„To jsou doopravdy tvrdě vydělané peníze, které ale utrácíme v České republice. My sem skutečně nosíme kapitál. Navíc v Děčíně, odkud většinou pocházíme, je obrovské množství nepřizpůsobivých lidí a vysoká nezaměstnanost. Dá se říct, že Děčín žije díky nám, lodníkům. Protože se s trochou nadsázky říká, že půlka města jezdí na lodi,“ uvádí lodník a podotýká: „Můžeme přestat jezdit na lodi, uvalit na sebe osobní insolvenci, nastavit ruku a říct: Státe, dej!“

Situaci bude řešit rozpočtový výbor

Spolek lodníků, který vznikl cíleně kvůli problémům se zdaněním lodníků, se obrací s žádostí o pomoc na politiky, ministry, Velvyslanectví České republiky v Haagu i Generální finanční ředitelství. Teď lodníci vkládají naději do středečního jednání rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. Předseda výboru Václav Votava (ČSSD) jim vyhověl a zařadil na jejich žádost tento bod na jednání.

„Je vidět, že ani finanční správa neví, jak tuhle situaci řešit. A ani holandská strana. Nehledě na to, že finanční úřady jednají rozdíleně, nesourodě a v případě děčínského úřadu, nebojím se říct, dokonce tendenčně,“ uvádí lodník, který je obzvláště zklamaný z jednání ministerstva financí. „Nikdo z ministerstva nám vstříc nevyšel, třebaže nám to od určitých lidí bylo přislíbeno v médiích. Rozhodují o nás lidé, kteří si vůbec nedovedou představit, co naše práce obnáší,“ říká.

Podle lodníků se už začala ozývat i holandská strany, podle které je smlouva z roku 1974 také špatně. „Holanďané prostě nechtějí, abychom jim odešli, protože práci ovládáme takřka dokonale. Jestliže to ale takhle půjde dál, tak my z holandských lodí odejdeme a oni si budou muset hledat náhradu, zaškolovat nové lidi, třeba z Polska, z Rumunska, a to s sebou nese i bezpečnostní rizika,“ varují čeští lodníci, kteří mají v Holandsku dobrou pověst.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Zoufalí lodníci prosí o pomoc. Vinou státu dluží na dani miliony

Stovkám českých lodníků hrozí exekuce. Na dani dluží miliony