Putinova štědrost. Na média dá letos skoro miliardu dolarů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Moc nad ruskými médii si ruský prezident Vladimir Putin nezajišťuje jenom dozorem a hrozbami těm, co nejsou loajální. Roli hrají štědré dotace ruské vlády, která vyčlenila na tisk, rozhlas a televizi téměř miliardu dolarů jen pro letošní rok, což zní dělá nejvlivnějšího hráče na ruském mediálním trhu. Třetina z této částky připadne největšímu ruskému státnímu podniku VGTRK, který svými televizními a rozhlasovými stanicemi pokrývá celé Rusko. Informovalo o tom novinářské sdružení Meduza v Lotyšsku.
Všeruská státní televizní a rozhlasová společnost (VGTRK) letos dostane od ruského státu 327 milionu dolarů. Tento největší ruský mediální podnik vlastní a provozuje 5 celostátních televizních stanic, dvě mezinárodní televizní společnosti, 5 rozhlasových stanic a přes 80 regionálních televizních a rozhlasových společností. Kontroluje ruskou informační agenturu RIA Novosti a má vliv v celém Rusku.
Druhým největším příjemcem dotací je televize Russia Today která dostane 264 milionu dolarů. Tato televizní síť, která má sídlo v Moskvě, vysílá 24 hodin denně v angličtině, arabštině, ruštině a španělštině a používá kabelový, satelitní i internetový přenos.
Na své si přijde i tisková agentura Rossija Segodňa, která byla zřízena na přelomu roku 2013 a 2014 prezidentským výnosem Vladimira Putina. Od ruských úřadů inkasuje 90 milionů dolarů. Nemalé částky pak dostanou i agentura TASS a deník Rossijskaja gazeta.
Zbytek z celkové částky 915 milionu dolarů (61 miliard rublů, 22 miliard korun) pak obdrží nejen další státní média, ale také soukromé organizace. Zhruba třicet procent pak úřady rozdělí v podobě grantů.
Russia Today – 264 milionu dolarů (17,6 miliardy rublů, 6 miliard korun)
Rossija Segodňa – 90 milionu dolarů (6 miliard rublů, 2 miliardy korun)