Vzducholoď v pražských Holešovicích

Radikální intervence

Vzducholoď v pražských Holešovicích
Radikální intervence

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na střeše holešovického Centra současného umění DOX přistála vzducholoď. Ředitel instituce Leoš Válka a architekt Martin Rajniš provedli radikální intervenci do stávající architektury. Vše vznikalo velmi intuitivně a ve vzájemném dialogu mezi architektem a klientem. V kontrastu k minimalistické stavbě Ivana Kroupy měl vzniknout „parazitující“ objekt z dřevěných hranolů. Zda bude skutečně parazitovat, či jen přátelsky pobývat, nebylo předem jasné. První debata o projektu proběhla v listopadu 2013. Zanedlouho architekt představil první skici, ale ukázalo se, že zcela neodpovídají představě klienta. Martin Rajniš navrhl efektní monumentální konstrukce, ale z jiného světa, než si Leoš Válka představoval.

Byly to spíše kanopy inspirované džunglí, zatímco Válka si přál klasické konstrukce, které od Rajniše znal. Racionální stavby konstruované z dřevěných hranolů. „Měl jsem představu autonomního prostoru objektu, jehož proporce i umístění jsem intuitivně cítil,“ popisuje Válka. A kde se tedy zrodil nápad na vzducholoď? „Se vší skromností mohu říci, že pochází z mé hlavy. Chtěl jsem intervenci do architektury Ivana Kroupy, která bude radikální, ale zároveň nebude škrtit, válcovat, soutěžit ani přebíjet. Cítil jsem těžiště prostoru nad dvorem a terasou a zdálo se mi, že návrhy byly stále moc na zemi.“

Hledal něco mezi nebem a zemí. Začaly se rozjíždět asociace s literaturou. Na mysl přicházela Gulliverova cesta do Laputy, na nebi létajícího ostrova. Výsledkem je romantický tvar odkazující k verneovkám, Kamilu Lhotákovi, začátku letectví… V prosinci 2013 se původně nekonkrétní zadání změnilo ve vzducholoď. „Bylo jasné, že to musí být low-tech jako opak high-techu, tedy viditelná táhla, napínáky, šrouby. Mix industriálu se dřevem. Jako v dobách, kdy se pionýři začali odlepovat od země a skákat s prvními létacími stroji. Svět omračující svou ambicí, ale stále srozumitelný pro běžného člověka…“

Následující dva roky probíhá detailní plánování a propočty konstrukce. V únoru 2016 začínají práce na dvoře a v listopadu 2016 je vše hotovo. Gondoly pod vzducholodí zbývá už jen doplnit šlapacím strojem, který bude roztáčet vrtuli. 42 metrů dlouhá ocelovo-dřevěná konstrukce je novým místem pro setkávání současného umění a literatury. Provoz sálu, jenž vznikl uvnitř vzducholodi Gulliver, zahájili o víkendu 10.–11. prosince svým čtením spisovatelé Azar Nafisi a Patrik Ouředník. Pro veřejnost je Gulliver otevřen od pondělka 12. prosince. 

20. prosince 2016