Rozhovor s libereckým hejtmanem Martinem Půtou

Uvažujme i o široké koalici

Rozhovor s libereckým hejtmanem Martinem Půtou
Uvažujme i o široké koalici

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vítěz krajských voleb – ANO – vyhrál s 21 procenty nejmenším podílem hlasů v (krátké) historii voleb do českých a moravských krajů. Situace, kdy vítěz vyhrál se skutečně zřetelným náskokem, se konala pouze v jednom kraji. Na Liberecku dostali více než 32 procent Starostové a nezávislí (STAN), zde kandidující pod názvem Starostové pro Liberecký kraj.

Obhajoval dosavadní hejtman Martin Půta, jehož vítězství je o to pozoruhodnější, že obhajoval z lavice obviněných. Půta je vedle dalších čtyř lidí už dva roky trestně stíhaný za vzetí úplatku od firmy Metrostav, která v Liberci opravovala novobarokní kostel sv. Máří Magdaleny. Obvinění stojí především na tabulce, kterou nalezla policie v deníku jednoho ze zaměstnanců Metrostavu.

Tabulka je nadepsána „Kostel“ a sestává z devíti jmen, u nichž jsou připsány různé sumy – u přezdívky „Nejvyšší“ 800 tisíc korun. Tím Nejvyšším má podle policistů být Půta. Žádný převod peněz ani další důkaz, že by hejtman nějaký úplatek dostal, se však policii dosud zdokumentovat nepodařilo. Protikorupční policie staví na nepřímých indiciích, jako že se hejtman s manažerem Metrostavu sešel na benzinové pumpě. Podobně ovšem vznikl i následující rozhovor. Půta letěl v pondělí ráno na služební cestu do Bruselu, redaktora nabral v KFC na Černém Mostě a rozhovor se nahrával, zatímco služební řidič nás vezl Prahou.

Na koalici od středu doprava po všech pokusech z minulosti moc nevěřím. Ale minimálně by stála za pokus, říká Půta. - Foto: Jan Zatorsky

Čemu přičítáte ten celostátně výjimečný úspěch Starostů pro Liberecký kraj?

Lidi viděli, že jsme se ty poslední čtyři roky opravdu snažili změnit k lepšímu ty věci, které jsme slibovali. Začnu povodňovými silnicemi, na které jsme sehnali peníze, když naši předchůdci je shánět zapomněli. Všechno jsme opravili. Vůbec – silnice: nainvestovali jsme do nich za ty čtyři roky 2,7 miliardy korun, v předchozím období proinvestoval kraj 1,7 miliardy. A ten rozdíl jedné miliardy je vidět. I díky tomu, že jsme otevřeli zakázky, a firem se tak hlásí o hodně víc, se podařilo výrazně snížit jednotkové ceny. Takže o třetinu peněz neznamená o třetinu víc kilometrů, ale o 45 procent víc kilometrů. A přestože kraj toho dělá hrozně moc, silnice jsou pro lidi v libovolné hospodě, kam přijedete, zásadní téma.

Co dál?

Hned od začátku jsme začali zveřejňovat všechny smlouvy, materiály pro zastupitele. Výsledek je, že lidi, kteří chtějí, si dnes o chodu kraje můžou zjistit vlastně úplně všechny informace.

Patří k faktorům vašeho úspěchu i ta okolnost, že Liberecko byl historicky proreformní, úspěšný, bohatý kraj, kde v 90. letech dominovala ODS, než se její místní organizace zdiskreditovala?

Ten kraj byl vždycky doprava. A my jsme taky doprava. Na Liberecku vždycky ódéeska vyhrávala největšími rozdíly, tak je samozřejmě možné, že část jejich voličů volí nás. U nás v kraji je STAN hodně postavený na starostech (tedy nikoliv na nezávislých – pozn. red.) a ti kupodivu skoro všichni velmi rychle pochopili, že podstata úspěšného vládnutí v kraji není systém dotací. My jsme systém předělali tak, že hejtman nemá vůbec žádný vliv na rozhodování o jednotlivých dotacích. Protože to bych se z toho zbláznil.

Když mluvíte o tom, že jste doprava, máte na mysli jen vaše Starosty pro Liberecký kraj, nebo STAN celorepublikově?

Myslím, že jsme na tom po celé republice podobně. Lidi v komunále jdou do politiky na počátku většinou proto, že chtějí něco udělat pro město, nakonec ale pochopí, že mají peněz významně méně, než kolik by upotřebili. A pokud chtějí na radnici vydržet dlouho a ne jen jedno volební období, vede je to k odporu k populismu. Vědí, že nemůžou slíbit všechno všem. Nemůžete utrácet peníze, které nemáte.

Začala už jednání o krajské vládě. Táhne vás to při hledání menšího partnera víc k tradičním stranám – ODS, ČSSD –, nebo k ANO?

Rádi bychom udělali koalici, ve které budou obě tyto polohy zastoupené. Voliči jasně dali najevo, že chtějí do politiky taky nové tváře. Nechci přepisovat výsledek voleb, ANO bylo druhé a až s velkým odstupem za ním ti další. Já nebudu hrát tu hru, že všichni zvolení pod hlavičkou ANO jsou zvoleni jenom kvůli Andreji Babišovi.

Co je to typově za lidi, kteří za ANO kandidují v kraji? Kde se vzali?

Zrovna na Liberecku máme celkem štěstí, že někteří lidé zvolení za ANO jsou zajímaví. Některé z nich dokonce známe a myslím, že jsou docela schopní spolupráce. Jsou tam dva bývalí úředníci krajského úřadu. Lídryně ANO Jitka Volfová je zase vysoká manažerka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Vím i od našich starostů, že když s Volfovou něco potřebovali probrat, chovala se vždycky normálně. Ale nabídli jsme místa v koalici i ODS a sociálním demokratům. Zatím nikdo v principu neodmítl.

Vy už jste si čichl k celostátní politice. Rozdělujete ANO na krajské a na celostátní úrovni? Že prostě schopná manažerka na kraji je něco jiného než potom kumulace moci u vicepremiéra Babiše?

Pokud jde o naše anoisty v kraji, tam bych si u většiny dovolil říct, že – jak je znám – šli do politiky proto, že ji chtějí dělat jinak. Nově a slušně. Co se týká celostátní politiky, kumulace moci je nebezpečná úplně vždycky. Každý, kdo v té situaci je, se ocitá ve velkém vnitřním nebezpečí, je to trochu jako v Pánu prstenů. Já se snažím držet si ten prsten co nejdál od těla. Ale kritizovat Babiše nebudu. Ano, Čapí hnízdo je evidentně chyba, která se neměla stát.

Proč říkáte chyba a ne podvod?

Já jsem ve výboru regionální rady a u nás úředníci řeší podobnou situaci. Že chybu vlastně neudělal žadatel, ale orgán, který tu dotaci poskytuje.

Ale když si pro dotaci založíte firmu, vyvedete ji na chvíli jakoby ven z vašeho koncernu, zkasírujete dotaci, a firma náhle najde cestu zpátky, to není divné?

Nemohu mluvit o případu Čapí hnízdo detailně, zas tak dobře ho neznám. Ale mohl bych mluvit o firmách, které při žádosti o dotaci dělaly, že jsou malá firma, daly čestné prohlášení… Podle mě by to samozřejmě měla vždycky být odpovědnost žadatele, ale úřady v našem státě si začínají myslet, že ne. Myslím, že dnes už by to Babiš neudělal, ví, že takovéhle věci mu neprospějí. Já se tedy víc bojím jeho zjednodušujících soudů, které jsou nebezpečné vždycky. A když má člověk autoritu ne starosty, ani hejtmana, ale když je možná budoucí premiér, jsou ty zjednodušující soudy ještě mnohonásobně nebezpečnější. Toho se u Babiše děsím.

Co máte konkrétně na mysli: všetci kradnú?

Například. Nebo když v kraji, který hospodaří tak transparentně jako my, vystaví billboardy, že hejtmani už neprošustrují ani korunu. To ve společnosti nevytváří pozitivní náladu. Já si nemyslím, že většina hejtmanů se dá označit za bandu korupčníků, respektive lidí s nezodpovědným přístupem k veřejným penězům. Možná v jednotlivých případech. Ale aby člověk byl politik a zároveň tak trochu vyšetřovatel a zároveň tak trochu soudce – do takové pozice bych se já nikdy dostat nechtěl. Ale ptal jste se původně na koalice v krajích: předpokládám, že ANO za ten rok, co zbývá do sněmovních voleb, nezmizí. A pokud v hodně krajích teď vzniknou koalice, které ho budou ignorovat, tak jednoznačně posílí. Bude to přesně ukázka kabinetní politiky, kterou lidi nenávidí.

Kam se STAN před sněmovními volbami za rok vrtne?

Budeme si to muset vyříkat. Snad už příští pondělí, kdy máme v Praze poradu.

Jaké jsou před vámi vlastně možnosti?

Jít do voleb jako STAN. Jít do voleb jako STAN podpoření v jednotlivých krajích partnery, kteří fungují třeba jen v jednom nebo dvou krajích a kteří nás podporovali v krajských volbách anebo do nich šli sami. Pak je tu samozřejmě možnost vytvořit širokou koalici od středu doprava.

V ní byste byli vy, TOP 09, ODS, kdo ještě?

Já na koalici od středu doprava po všech pokusech z minulosti tedy moc nevěřím. Už když sestavujete s jiným subjektem kandidátku, končí to na osobních ambicích. Ale minimálně by stála za pokus. V našem kraji znám spoustu jmen z ODS, se kterými bych se vůbec nestyděl být pod jednou značkou. A stejně tak jsou tam lidi, s nimiž bych pod jednou značkou být nechtěl. A oni to s námi můžou mít podobně.

U vás mi vždycky připadalo, že těžíte z protikorupčních nálad, z propojení ODS a místní stavební firmy Syner.

My jsme tedy o nich takhle nikdy moc nemluvili, Změna pro Liberec (nejznámější představitel Změny je bývalý primátor Liberce Jan Korytář – pozn. red.) tuhle krajní polohu hrála jakoby za nás. Na druhou stranu ano – říkali jsme, že když budeme kraj řídit, otevřeme smlouvy, zveřejníme zakázky.

Nemáte pocit, že ty protikorupční nálady nakonec začaly požírat i vás? V listopadu 2014 vás policie obvinila z úplatku, od té doby jste pořád ve stavu obviněných.

Hm. Samozřejmě jsme teď před volbami zvažovali, jak velké je to pro Starosty riziko. Říkal jsem při sestavování kandidátky kolegům, že si musejí s plnou vážností uvědomit možnost, že v kampani proti nám někdo to obvinění zvedne. A přesto jsem důvěru od kolegů dostal. I já sám jsem si uvědomoval, co díky mojí opětovné kandidatuře asi v kampani přijde, že například budu doma ve schránce nalézat v poště pěkné fotomontáže s kostelem. Ale nejít do voleb, byli by Starostové do kauzy s kostelem namočeni úplně stejně, akorát by se zdálo, že nekandidováním jsem se vlastně přiznal.

Vyšetřovatelé kladou důraz na to, že vaše přezdívka je v sešítku manažera Metrostavou i s vyčleněnou odměnou.

Jasně, jsem v sešítku a říkali mi nějakou svojí přezdívkou, no. A v tom sešítku jsou ovšem pod nějakými přezdívkami jako příjemci uvedení i další lidi, kteří nejsou obvinění, což je taky docela paradoxní. Třeba pan Korytář, ale i další. Včera jsem četl rozhovor s Jiřím Čunkem, kde on říká, že udělal jednu chybu, když šel jako venkovskej kluk řídit politiku do Prahy a nepochopil, že to prostředí mezi sebe kluky zvenku nechce. Jeho kauza je taky docela zajímavá.

Vidíte podobnost svého případu a některých policejních případů z vysoké politicky? Stejná protikorupční policie obvinila před třemi roky bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou. Dlouho se nic nedělo, nedávno práci detektiva rozmetal soudce. Parkanová mezitím skončila v ústraní. Vás obvinili před dvěma lety, zatím bez výsledku.

Vyslechli mě jednou v prosinci 2014, od té doby ani jednou. Nic. Já jsem samozřejmě před dvěma lety taky stál před rozhodnutím, jestli se zachovat superelegantně a odstoupit ze všech funkcí, dokud se věc nevyjasní. Ale bylo mi jasné, že to bych se už do politiky nikdy nevrátil. Teď bych například nemohl kandidovat do kraje. Kauza podle mě může trvat klidně ještě další dva roky. Dnes se řídí policie i státní zástupci přinejmenším neformálními pokyny, že v případě jakékoliv pochybnosti se případy mají dotáhnout k soudu. Ale to popírá trestní právo, podle něj by policie při vyšetřování měla hledat důkazy nejen ve váš neprospěch, ale i ve váš prospěch.

Kdo myslíte, že ty neformální pokyny dává?

Myslím, že to už je takhle nastavené společenskou poptávkou. Takové to padni komu padni, žádné ohledy na politiky. Což je dobře. Dobře je vlastně i to, že mě policie vyšetřuje, pokud je přesvědčená, že jsem vzal úplatek. Jen se mi nelíbí, když kauza po dvaceti měsících i bez důkazu o převzetí úplatku pořád běží. Pokud orgány tvrdí, že mají důkazy, pochopitelně se mi nelíbí, když odmítnou naši žádost, aby můj případ vyčlenili z té velké bubliny kolem Metrostavu a začali už soudit. Je to taková beznaděj.

Čím to, že samotný fakt policejního obvinění už na voliče nefunguje? Padlo už těch trestních šetření a obvinění politiků tolik, že ztrácejí váhu?

Jde to postupně. Ještě před patnácti lety znamenalo trestní oznámení dostatečně popsané na titulkách novin pro politika v podstatě konec. Před deseti, ještě i pěti lety bylo konec obvinění. Dnes kandiduje spousta lidí, kteří buď byli obžalovaní, nebo dokonce už vykonali pravomocný trest. Společnost trochu otupěla – i zveřejňováním odposlechů, pádem vlády, který ohlašovali s kilogramy zlata a jasnými důkazy, aby to nakonec skončilo na kabelkách. Nechci kabelky bagatelizovat. Ale koneckonců i to, co se odehrálo kolem reformy policie, ukazuje, že není zdravé pro společnost, když tady důstojníci a státní zástupci dělají tiskovky nebo když novinářům pouštějí věci dřív než v trestním řízení. Přitom důvěra v policii, státní zástupce a v soudy patří k podstatě demokracie. Pokud tyhle trendy budou pokračovat, ohrožuje to českou společnost úplně stejně jako ten prsten s mocí, jak jsem o něm mluvil v souvislosti s Babišem.

Je z toho cesta ven?

Jasně. Tak jako mají odpovědnost politici, měli by jít mít úplně stejně nastavenou i státní zástupci, policisté, soudci. Udělals první chybu, OK, může se stát každému. Udělals druhou, následuje trest. Udělals třetí, promiň, asi bys neměl zastávat takovou pozici.

Vidíte dnes práci orgánů činných v trestním řízení kritičtěji než před začátkem vašeho případu?

Kdysi bych si nebyl vůbec ochoten připustit, že normální člověk skončí odsouzený za něco, co neudělal. Před deseti lety vůbec ne, před třemi čtyřmi lety už trochu jo, dnes naprosto.

14. října 2016