Sprostý vrah je hvězdou, slušnému člověku je nevolno, míní Kalousek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Je to vrah, ale prezident má na udělení milosti právo, shodují se většinou poslanci a vládní činitelé. Zásadní nesouhlas se Zemanovým krokem omilostnit Kajínka, který si odpykával doživotní trest za dvojnásobnou vraždu, vyjádřili například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), Miroslav Kalousek (TOP 09) nebo Zdeněk Ondráček (KSČM). Někteří politici pak poukazují na načasování milosti, které příhodně přichází v době vládní krize a několik měsíců před prezidentskými volbami.
„Sprostý vrah včera v Manchesteru zničil desítky životů. Hlavní mediální hvězdou dneška je v České republice sprostý vrah,“ napsal předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na svůj Twitter. „Je to jenom pro politickou volební kampaň pana prezidenta Zemana. Slušnému člověku je z toho nevolno,“ dodal ve Sněmovně.
Premiér Bohuslav Sobotka nemá radost z toho, že se i v důsledku milosti stává z Jiřího Kajínka celebrita. „Já nemám radost z toho, že i v důsledku té milosti se z pana Kajínka, který je úkladným vrahem, stává celebrita,“ řekl Sobotka. Dodal, že pokud je Kajínek nějakou postavou, pak je spíše postavou zápornou. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) řekl České televizi, že Zeman Kajínka zřejmě nepovažuje za nevinného, když mu dal tak dlouhou podmínku. Kajínek se během příštích sedmi let nesmí dopustit ani trestného činu z nedbalosti.
Zdeněk Ondráček uvedl, že komunistický poslanecký klub se v názoru na milost neshodl a že respektuje pohledy ostatních. „Já jako bývalý policista jsem proti. Když nastupoval Zeman do funkce, tak řekl, komu milosti udělovat bude a nebude. Vrazi mezi nimi nebyli. Já se vyjadřuji jako bývalý policista, který dělal násilnou kriminalitu,“ řekl.
Milostí dal Zeman zatím sedm, žádná z nich se netýkala násilného trestného činu. Před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. „Každé pravidlo má svou výjimku a toto je právě ta výjimka,“ odpověděl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz, proč Zeman porušil svá dřívější slova.
„Chce odvrátit pozornost od svých problémů“
Zemanův slib připomněl i předseda ODS Petr Fiala. „Prezident říkal, že k milostem nebude přistupovat, jen při zohlednění vážných zdravotních problémů. Tady se nezdá, že by to tak bylo,“ uvedl. Jde podle něj o otázku vkusu. Načasování a atmosféra, kterou Hrad kolem milosti vytváří, však podle Fialy napovídá, že se Zeman snaží odvrátit pozornost od svých problémů.
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák doufá v to, že Zeman dobře zná Kajínkovu kauzu. „Prezident má právo na takový krok. Já jen chci věřit, že detailně zná případ a má pádné důvody. Protože není obvyklé, aby se amnestie udělovala nájemným vrahům,“ řekl.
Šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola nechtěl Zemanův krok příliš komentovat. „Je to pravomoc prezidenta republiky v souladu s ústavou. Víc to komentovat nechceme, není to na nás, zda se nám to líbí, nebo nelíbí,“ uvedl. Lidovci podle Miholy věří tomu, že prezident své rozhodnutí důkladně vysvětlí v dodatečném stanovisku.
Většina poslanců TOP 09 si podle předsedy společného klubu se Starosty Michala Kučery myslí, že milosti by se měly udělovat jen ve výjimečných případech. „A ne lidem, kteří prokazatelně páchali trestnou činnost,“ řekl Kučera.