Nedovolím Íránu zničit Izrael, řekl Trump. Sporným bodům se vyhnul
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident USA Donald Trump během návštěvy Izraele nešetřil optimismem ohledně dosažení míru na Bílém východě a ujišťoval, že židovský stát i Palestinci mají k uzavření mírové dohody dostatek vůle. Konkrétní fakta o deklarovaném pokroku ale neoznámil a sporným otázkám se vyhnul, ať už jde o budování židovských osad na okupovaných územích, status Jeruzaléma nebo existenci palestinského státu.
Trump byl v Izraeli uvítán mimořádně srdečně, v kontrastu s chladným vztahem izraelského vedení k jeho předchůdci v Bílém domě Baracku Obamovi. „Izrael nikdy neměl a nemá ani nyní lepšího přítele než USA,“ řekl dnes v projevu v Izraelském muzeu premiér Benjamin Netanjahu. Spojenectví je důležitější než kdykoli dřív, společně dokážeme najít spravedlivý mír pro Izraelce i Palestince, konstatoval.
Americká vláda bude vždy stát při Izraeli, odpověděl Trump. „Jsem osobně připraven pomoci k uzavření mírové smlouvy mezi Izraelci a Palestinci,“ ujistil hostitele. Opakovaně zároveň vyzýval k ukončení sektářského násilí a ke smíru židů, křesťanů a muslimů.
Americký prezident znovu obvinil Írán ze snahy židovský stát zničit. Nestane se to prý „nikdy za Donalda Trumpa, to mi věřte“. USA jsou pevně odhodlány zabránit Íránu, aby získal jaderné zbraně, řekl prezident USA v emocionálním projevu.
O mír podle něj usiluje jak šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás, tak Netanjahu. Dosažení míru ale nebude jednoduché, bude zapotřebí odhodlat se k „těžkým rozhodnutím“, upozornil prezident.
Dosažení mírové dohody bylo hlavním obsahem dnešního Trumpova jednání s šéfem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. Prezident vyjádřil naději, že „Amerika může Izraelcům a Palestincům pomoci nastolit mír a přinést regionu a jeho obyvatelům novou naději“. Pokud se obě znesvářené strany na míru dohodnou, „zahájí to mírový proces na celém Blízkém východě“, citovala Trumpa agentura AP. „Byl by to ohromující úspěch,“ dodal prezident.
Abbás poznamenal, že „ponechává dveře pro dialog s izraelským sousedem otevřené“. Zopakoval ale palestinské podmínky včetně nároku na východní Jeruzalém jako hlavní město budoucího palestinského státu. „Naším hlavním problémem je okupace a židovské osady, stejně jako izraelské odmítání práva Palestinců na vlastní stát,“ konstatoval Abbás. Svoboda pro Palestince je podle něj klíčem k míru a stabilitě po celém světě.
(Z)běžná návštěva památníku holokaustu
Trump také v Jeruzalémě navštívil památník obětem holokaustu Jad vašem, který dokumentuje dějiny židovského národa v období nacistického vraždění. Vzdal úctu obětem holokaustu a položil věnec v místě symbolického uložení popela zavražděných. Prezidentský pár doprovázel premiér Benjamin Netanjahu a Trumpova dcera Ivanka s manželem Jaredem Kushnerem, kteří se hlásí k ortodoxnímu judaismu.
Podle agentury AP se Trumpova návštěva v památníku holokaustu nakonec může stát nejspornější částí návštěvy. Většina zahraničních státníků totiž prohlídce památníku věnovala zhruba půldruhé hodiny, zatímco prezident s odvoláním na nabitý program strávil v Jad vašem jen půlhodinu.
Během krátkého ceremoniálu Trump převzal dar v podobě kopie deníku šestnáctileté Ester Goldsteinové, která se stala jednou z šesti milionů obětí nacistické genocidy. Vedení památníku zběžnou Trumpovu návštěvu komentovalo prohlášením, že prezident USA si snad příště najde čas na důkladnější prohlídku expozice.