Volební šarády. Jermanová utíká ze sněmovny, Mládek z vlády do Senátu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Blížící se volby do krajů a třetiny Senátu nabízí pro některé politiky příležitost, kterak si pro nejbližší roky zajistit jistotu politické kariéry. Podle politologů volí někdo z nich taktiku, aby měl víc než jen jednu funkci, další zase hledá záminku, jak plynule navázat na stávající post. Takovým příkladem může být ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) kandidující do Senátu za volební obvod Tábor nebo třeba Jaroslava Jermanová (ANO), která usiluje o post hejtmanky Středočeského kraje.
Podle politologa Josefa Mlejnka ženou politiky různé motivace. ,,Jednak za tím může být snaha pojistit si politickou kariéru, mít radši více funkcí než jen jednu nebo navázat na tu stávající. Pokud třeba poslanec kandiduje do Senátu a bude zvolen, získá jistý flek na šest let, kdežto ve sněmovně je to nyní už jen na rok. A pro stranu to není problém, do sněmovny se posune náhradník či náhradnice z kandidátní listiny,“ uvedl pro Echo24.cz.
Jeho kolega-politolog Kamil Švec za tím kromě velké výhody, že je Senát na rozdíl od sněmovny nerozpustitelný, vidí i fakt, že jsou poslanci pracovně vytíženější, i kvůli častějším zasedáním, a senátoři zase nejsou tolik vázaní na svou politickou stranu. „Do Senátu jde kandidát více méně sám za sebe a stačí mu zaplatit si kampaň,“ uvedl pro Echo24.cz.
Politolog Jan Bureš se domnívá, že motivací poslanců, proč se dostat do krajských zastupitelstev, mohou být i peníze. Lídři kandidátek totiž mohou kromě platu poslance dostávat i plat hejtmana. „Majetkový poměr hraje roli. Když někdo platí vysokou hypotéku nebo půjčky, tak to může být motiv dělat politiku ve více funkcích,“ řekl pro Novinky.cz.
Jaroslava Jermanová, poslankyně a 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, čtenářům Aktuálně.cz na otázku, proč kandiduje na hejtmanku, sice odpověděla, že to určitě není z toho důvodu, že by ji práce ve sněmovně omrzela. Podle ní to je čest, ale „kraj je více o každodenní exekutivě, což znamená kontakt s lidmi v regionu“. Dodala také, že po svém zvolení začne okamžitě řešit parkovací zóny v Praze a nedostatek záchytných parkovišť pro dojíždějící.
Jermanová rovněž avizovala, že pokud se stanu hejtmankou, z Poslanecké sněmovny odejde. Zákony to po ní ale nevyžadují – křeslo poslance i hejtmana skloubit lze, záleží jen na zákonodárcích, zda post ve sněmovně opustí. To podle některých kritiků jasně naznačuje jediný cíl ANO a možná i záměr Jermanové – odejít ze sněmovny, kde se jí ve funkci první místopředsedkyně povedlo několik nešťastných přešlapů. Ty pramenily buď z neznalosti jednacího řádu nebo vyžadovaného dress codu.
Výkonný výbor ČSSD ale třeba nařizuje, aby si jejich zvolení kandidáti vybrali mezi funkcí hejtmana a poslance. Problematiku ministerských a senátorských postů nechává strana bez povšimnutí.
Dalším vysvětlením pro to, že je Jermanová jedničkou na kandidátce hnutí ANO za Středočeský kraj, může být podle politologa Kamila Švece i to, že hnutí ANO trpí profesním nedostatkem lidí. „ANO nikoho jiného nemá, zbytek jsou zaměstnanci Agrofertu,“ uvedl Švec pro Echo24.cz. S tím souhlasí i Mlejnek. „Odráží to personální nouzi politických stran, které těžko hledají někoho známého do čela kandidátních listin v krajích, to se nyní týká hlavně ANO 2011,“ řekl.
V případě ministra obchodu a průmyslu Jana Mládka hraje roli pro jeho kandidaturu na senátora možná jiná motivace – a to krok k udržení se ve vrcholné politice. „Mládek chce mít jistotu mandátu. Příští podzim končí stávající vládě funkční období, čekají nás volby do sněmovny. Šance, že ČSSD volby vyhraje a Mládek se opět stane ministrem, není největší. A když se teď stane senátorem, nebude se muset vzdát svého ministerského postu,“ zdůrazňuje Švec. Mlejnek dodává, že Mládek může mít nůž na krku. „Senátní volby mají prověřit jeho oblibu u voličů, pokud neuspěje, možná se bude muset poroučet i z vlády,“ uvedl pro Echo24.cz.
Kandidaturu Stanislava Humla (ČSSD), který v komunálních volbách v roce 2014 obhájil post zastupitele města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a aktuálně usiluje o senátorské křeslo, si Švec vysvětluje jako produkt vnitrostranické politiky. „Nemyslím si, že je celá ČSSD unešená z toho, že kandiduje Huml. Minimálně ve středních Čechách je ale známý a byl oblíbený, proto asi spíš dostal důvěru před někým jiným, kdo by byl lepší senátorem, ale neměl by takové šance.“
Co se týče Zdeňka Škromacha, který prohlásil, že bude kandidovat na prezidenta České republiky, ale jen v případě, že nebude o post hlavy státu podruhé usilovat Miloš Zeman, má jeho snaha o post senátora podle Švece jiný důvod: „Možná se rozhodl, že nechce spoléhat na sliby prezidenta Zemana.“
Mezi další, kteří by mohli usilovat o kumulaci funkcí a postup na kariérním žebříčku, patří Zdeněk Štefek (KSČM), radní, který kandiduje na senátora, poslanci Miloslava Rutová (ANO) nebo Ladislav Velebný (ČSSD), kteří kandidují do Senátu, či Pavel Ploc (ČSSD), bývalý skokan na lyžích a poslanec, kandidující do Senátu. Jindřich Bláha (ODS), Jiří Fišer (T2020), Jaroslav Větrovský (ANO) nebo Rudolf Chloupek (ČSSD) se zase řadí mezi starosty či primátory měst, kteří kandidují na senátory.