Slovenská opozice neuspěla s návrhem odvolat premiéra Fica
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovenské opozici se podle očekávání nepodařilo prosadit ve sněmovně návrh na vyslovení nedůvěry premiérovi Robertu Ficovi. Při nočním hlasování, které následovalo po zhruba 11 hodin trvající rozpravě, předsedu vlády podržela koaliční většina.
Návrh na odvolání premiéra podaly opoziční strany v souvislosti s případem změn cen energií, kvůli němuž již rezignoval šéf energetického regulačního úřadu ÚRSO. Změny tarifů, které schválil ÚRSO, vedly na začátku roku k výraznějšímu zdražení energií pro některé skupiny zákazníků polostátních energetických firem.
Podle lídra opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče bylo již na konci loňského roku známo, že dojde k úpravě cen. Matovič vytkl Ficovi a také ministrovi hospodářství, že včas nezasáhli.
„Dostali jste lidi do pasti. Podstata jsou faktury, ve kterých měli platit o stovky procent více. Sedm týdnů (premiér) neudělal nic a poté kapituloval před fakturami lidí,“ řekl Matovič během svého tříhodinového projevu před poslanci.
Slovenský premiér už dříve označil mimořádnou schůzi sněmovny za nesmyslnou. „Účelem této schůze je vyvolat hlubší apatii vůči standardním politickým stranám,“ řekl před poslanci Fico, který původně oznámil, že se jednání sněmovny nezúčastní. Po svém vystoupení Fico z jednacího sálu odešel a vrátil se až na samotné hlasování.
Slovenský premiér dříve v tomto roce a po propuknutí kauzy cen energií oznámil, že ceny budou vráceny na úroveň minulého roku. Po tlaku části koalice odstoupil z funkce šéf ÚRSO Jozef Holjenčík, který se do vedení regulačního úřadu dostal v roce 2007 za první Ficovy vlády.
Aféru kolem vysokých faktur za energie odstartovaly zejména stížnosti zástupců samosprávy na středním Slovensku, kde distribuci elektřiny zajišťuje podnik, v jehož mateřské společnosti má menšinový podíl a manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH). Podnikání EPH na Slovensku pak kritizoval šéf sněmovny a nacionalistické Slovenské národní strany Andrej Danko.
Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Fico dlouhodobě obhajuje nezvyšování cen energií, které spolu s potravinami tvoří značnou část výdajů domácností na Slovensku. Směr-SD na konci loňského roku spustil billboardovou kampaň s fotografií Fica a také s hesly „stabilní ceny energií“.
Zahájení schůze o odvolání premiéra v úterý poznamenal spor předsedy sněmovny s Matovičem. Opoziční poslanec chtěl ve svém vystoupení používat letáky s fotografií starší ženy, a poukázat tak na zdražování energií. Danko ale Matovičovi vystoupit neumožnil s odůvodněním, že letáky a podobné pomůcky poslanci již používat nemohou. Schůzi parlamentu pak Danko přerušil do čtvrtku. Premiér Fico mezitím opozici nařkl, že ženu ze zmíněné fotografie zneužila, protože jde o zesnulou Češku.
Od loňských voleb se slovenská opozice pokusila premiéra odvolat ve sněmovně již podruhé. Ani s předchozím návrhem na vyslovení nedůvěry předsedovy vlády neuspěla. Fico je nejdéle sloužícím premiérem Slovenska. V úřadu je nepřetržitě od roku 2012, v čele vlády byl i v letech 2006 až 2010.