Důvěra v českou ekonomiku v dubnu stoupla
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Důvěra v českou ekonomiku v dubnu po dvou měsících poklesu stoupla. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry zvýšil o 0,8 bodu na 97,4 bodu. Očekávání se zlepšilo mezi podnikateli, když stouplo o bod na 95,1 bodu. Naopak u spotřebitelů důvěra klesla o 0,3 bodu na 108,4 bodu. Meziročně je celková důvěra v hospodářství, u podnikatelů i spotřebitelů však vyšší. Vyplývá to pondělních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Z průzkumu statistiků mezi spotřebiteli vyplývá, že se jejich obavy ze zhoršení ekonomické situace v příštích 12 měsících téměř nezměnily. Téměř se nezměnily ani jejich obavy z vlastní finanční situace, o něco méně ale chtějí spořit. Zvýšení nezaměstnanosti se spotřebitelé obávají stejně jako minulý měsíc, méně se ale bojí zdražování.
Důvěra podnikatelů v oblasti průmyslu se stejně jako v předchozích měsících snížila, vlivem zhoršených očekávání podniků klesla o 0,3 bodu na 93,7 bodu.
Zástupci průmyslových firem hodnotí současnou ekonomickou situaci zhruba stejně jako v březnu, lépe ale hodnotí poptávku. Přesto je podle řady podniků poptávka stále nedostatečná, což brání růstu produkce, v této souvislosti je znepokojuje i nedostatek zejména kvalifikovaných zaměstnanců. „Z odpovědí podnikatelů vyplývá, že očekávání tempa růstu výrobní činnosti v příštích třech měsících jsou spíše nižší, naopak očekávání vývoje zaměstnanosti v nejbližší budoucnosti jsou vyšší,“ uvedl ČSÚ.
Ve stavebnictví se celková důvěra zvýšila o bod na 79,1 bodu. V obchodu indikátor důvěry klesl o 4,5 bodu na 100,1, ve službách byl vyšší o 3,1 bodu a činil 97,7 bodu.